Česká asociace streetwork o.s. sdružující nízkoprahové sociální služby (ČAS) je profesní organizace zastupující fyzické i právnické osoby působící v oblasti nízkoprahových sociálních služeb.
Advertisement
HomeČlánkyPublikace Kontaktní práce 2010

18 | 11 | 10 Verze pro tisk

ČAS

Publikace Kontaktní práce 2010

Na podzim roku 2007 vyšlo první vydání knihy „Kontaktní práce“ - antologie textů České asociace streetwork. Pro její úspěšnost a pro velikou poptávku šlo do tisku druhé vydání v roce 2009. Nyní vychází publikace s názvem „Kontaktní práce 2010“.

 Kontaktní práce 2010 Při diskuzi v rámci redakční rady ČAS - někdy začátkem roku 2010 - jsme hledali formu, jakou by měla publikace mít, a nakonec jsme se rozhodli, že se alespoň částečně pokusíme obsahově navázat na dlouholetou řadu bulletinu Éthum, který vycházel od roku 1994 do roku 2004 a věnoval se publikování textů, jež se objevily na poli sociální práce. Tehdy s námi seděl Petr Klíma, který deset let tento bulletin vydával a redakčně zaštiťoval. Myšlenka se mu líbila a podpořil návrh vydat soubor textů, které spolu ne zcela souvisí, ale dohromady jsou odrazem skutečnosti, kterou obor kontaktní práce v danou chvíli žil. Jednotlivé texty jsou vlastně kousky skládačky: pokud je složíte dohromady, objeví se obraz oboru kontaktní práce v roce 2010.

S potěšením je třeba konstatovat, že se do zorného pole pracovníků-autorů opět vrátila problematika terénní práce, což odrážejí texty věnované práci s lidmi bez přístřeší, práci s uživateli návykových látek a práci s klientelou, která se živí prostitucí. V knížce najdete také dva texty, zaměřené na problematiku individuálního plánování - oblast, s níž se potýká nejedna nízkoprahová služba. Cílovou skupinu děti a mládež pak zastupuje text, ve kterém můžete najít inspiraci, jak pracovat v nízkoprahových klubech s problematikou návykových látek, a to je pro mnohé poskytovatele těchto služeb velmi provokativní téma. Poslední dva texty předkládají určitou vizi, kam by se do budoucna měla ubírat právě práce s dětmi a mládeží, tedy zaměřují se na spolupráci v regionu („Case management“) a na realizaci preventivních programů směřujících k sanaci rodiny.

Myslím si, že takto složený obraz by se Petrovi Klímovi líbil: realistická fotografie, která nic nepřikrašluje. Bohužel si Petr výsledek práce s námi již neprohlédne. Můžeme mu jen poděkovat za „významnou inspiraci“ a za výzvu k publikování, které nás nutí hledat nové aspekty kontaktní práce a dělit se o ně s kolegy.

Děkujeme.
Mgr. Jindřich Racek

AKTUALIZOVÁNO! Jak knihu získat, jak si ji můžete objednat? Členským zařízením ČAS budeme publikace předávat v rámci realizovaných kurzů/seminářů příp. poštou na náklady kanceláře. Jinak bude publikace distribuována za cenu poštovného (za známky v hodnotě 4x10 Kč/ 1 publikace). Známky vložte do obálky a pošlete s písemnou objednávkou na adresu kanceláře ČAS (Senovážné nám. 24, Praha 1). Nezapomeňte napsat zpětnou adresu! Případně si můžete knihu osobně vyzvednout (po předchozí domluvě! - smejkalova@streetwork.cz) v kanceláři ČAS. Přednostně budeme vyřizovat objednávky členských zařízení ČAS, dále nízkoprahových klubů pro děti a mládež, terénních programů, kontaktních center, nízkoprahových denních center, dalších nízkoprahových služeb a knihoven vysokých škol a vyšších odborných škol. Ostatním zájemcům z řad soukromých osob nebo studentů bude publikace zaslána pokud nebude náklad rozebrán.

 • Publikace Kontakntí práce 2010 ke stažení: obálka, celý text (pdf, 228 kB resp. 1,9 MB)
PUBLIKACE KONTAKTNÍ PRÁCE 2010
Antologie textů České asociace streetwork

Redakční tým:

 • PaedDr. Petr Klíma
 • Ing. Aleš Herzog
 • Mgr. Stanislav Kunc
 • Mgr. Jindřich Racek
 • Mgr. Michal Zahradník

Vydáno v rámci projektu „Rozvoj a podpora dalšího vzdělávání v oblasti kontaktní práce u sociálních služeb Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a Terénní práce“, 2008 - 2011. Vydal Národní vzdělávací fond, o.p.s. (NVF) ve spolupráci s Českou asociací streetwork, o.s. (ČAS). Tento projekt je financován OPPA-ESF.

Ze schůzky redakční rady
Ze schůzky redakční rady
Ze schůzky redakční rady

OBSAH PUBLIKACE KONTAKTNÍ PRÁCE 2010

 • Úvodní slovo Mgr. Jindřich Racek

I. TERÉNNÍ PRÁCE S LIDMI BEZ PŘÍSTŘEŠÍ

 • Význam psů v životě bezdomovců Bc. Pavlína Fojtíková, DiS.
 • Realita? Fikce? - Příběh! Bc. Ondřej Mikulášek

II. TERÉNNÍ PRÁCE S UŽIVATELI NÁVYKOVÝCH LÁTEK

 • Práce o. s. Ulice na „toxibytech“ v Plzni Mgr. Martin Parula
 • Rom Romeha, Gadžo Gadžeha (Romům by měli pomáhat Romové, gádžům gádžové) Bc. Hana Laurentová

III. TERÉNNÍ PRÁCE S OSOBAMI PRACUJÍCÍMI V SEXBYZNYSU

 • Vývoj klubové a privátní prostituce v Plzni (období 2002 - 2009) Bc. Monika Mašková, DiS.
 • Trasa PhDr. Jiří Frýbert

IV. PŘÍSTUPY K INDIVIDUÁLNÍMU PLÁNOVÁNÍ

 • Hledání vhodné praxe pro individuální plánování v rámci práce terénních programů na otevřené drogové scéně Ing. Aleš Herzog
 • Individuální plánování v kontextu terénních služeb pro lidi bez domova Bc. Ondřej Mikulášek
 • Individuální plánování v NZDM formou rozhovoru Ing. Aleš Herzog

V. NÍZKOPRAHOVÁ ZAŘÍZENÍ PRO DĚTI A MLÁDEŽ

 • Vstup do nízkoprahového klubu pod vlivem návykových látek a práce s klienty zneužívajícími návykové látky ve větší než malé míře Mgr. Helena Kotová, Bc. Martin Holiš
 • Národní akční plán k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti pro roky 2009-2011 Mgr. Klára Trubačová, Mgr. Miloslav Macela, Mgr. Jindřich Racek
 • Zavádění case managementu pro cílovou skupinu ohrožené děti a mládež Ing. Martina Šťastná


KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Asociace .Vzdělávání .Supervize .Metodika .Vše o členství v ČAS .Výroční cena .Kontakty .English
.StreetWork.cz .Partneři .Fórum TP .Evropské projekty .Projekt Streetwork pro děti a mládež | ČAS © 2006 - 2023 | portal@streetwork.cz