18 | 09 | 06
Typický klient projektu terénní sociální práce v Praze Modřanech
Charakteristiku „typického“ klienta jsem tvořila v roce 2003, kdy jsem pracovala jako terénní soc. pracovnice s mladými lidmi na ulici v Praze v Modřanech. V té době se náš pracovní tým zamýšlel nad tím, kdo je vlastně naším klientem. Většina mých klientů, se kterými jsem v té době byla v kontaktu, vykazovala podobné charakteristické rysy, které uvádím ve svém popisu. Muž, 13-18 let, který svůj volný čas tráví na ulici – nevyhledává žádné institucionalizované aktivity či kroužky, o své rodině mluví minimálně, může pocházet ze všech typů rodin, pravidelně užívá konopné drogy, tabák a alkohol, experimentuje s tanečními drogami, experimenty se stimulancii (pervitin), jeho volný čas je bez konkrétní náplně. Tu většinou určuje celá parta, ve které se pohybuje – náplň volného času je každý den velmi podobná. Vysedávání na lavičkách na sídlišti, shánění peněz na konopné drogy, nákup a konzumace drogy. Někdy se klient spolu s partou přesouvá do sklepních prostor. Mimo domov (ulice, sklep) se pohybuje do pozdních večerních hodin (22:00). Roční období nerozhoduje, má problémy s dodržováním zákonů. Většinou se jedná o latentní kriminalitu. Trestnou činnost páchá většinou ve večerních či nočních hodinách. Jedná se o vykrádání sklepů, neoprávněné držení cizí věci – „vypůjčení si cizího automobilu“, krádeže mobilních telefonů či rozprodávání kradených věcí. Jedná impulsivně, má problémy s dodržováním školní docházky – falšuje razítka od lékaře, či podpis rodičů. Prospěch ve škole je „uspokojivý“ – časté jsou známky 4, časté srpnové reparáty. Navštěvuje základní školu či střední odborné učiliště, vidí nutnost si dodělat maturitu, má záznam u kurátorů pro mládež – záškoláctví, trestná činnost, příliš nepřemýšlí o budoucnosti, žije nyní a teď, maximálně má plány na příští léto, které se stejně nikdy neuskuteční, většinou nemá žádný partnerský vztah, má zájem zažít něco netradičního, velkého, nemá informace ze společnosti, z politiky, neví jaká jsou jeho práva a povinnosti, peníze získává od rodičů, z příležitostné trestné činnosti. Peníze utrácí za tabák, konopné drogy, alkohol, potrpí si na dobré značkové oblečení (zejména boty), které platí rodiče. Má mobilní telefon. Pochází ze střední ekonomické vrstvy, podléhá chování party – ponižuje slabší vrstevníky, staré lidi, odsuzuje závislé na drogách. O samotě je upřímný, komunikativní, zranitelnější, je více sám sebou než před svou partou, přesto se však snaží zakrývat pocity méněcennosti, je nedůvěřivý k lidem, kteří přicházejí „zvenčí“, zvl. pak k institucím, sociálním pracovníkům.
Žena 14-16 let, která pochází z neúplné rodiny či nefunkční rodiny, svůj volný čas tráví na ulici v partě kluků. Je zde sama, popř. s další kamarádkou. Vyhledává partu pro její výjimečnost, chce být výjimečná, touží někam patřit. Stává se středem narážek na svou osobu. Její setrvání v partě je krátkodobější než u kluků. V partě setrvává tak ½ -1 rok. Po této době se ztrácí z fokusu party, má nižší inteligenci, chce na sebe upozorňovat, být zajímavá, častěji navštěvuje taneční party a konzumuje taneční drogy, má problémy s poruchami přijímání potravy, inklinuje k mentální anorexii, je promiskuitní, vyhledává krátkodobé známosti, delší vztah se jí zdá nudný, nezajímavý, typický je abúzus tabáku a alkoholu, má kladný vztah ke konopným drogám, ale nevyhledává je tolik, jako chlapecká část party. Více inklinuje k tvrdému alkoholu, je hodně uzavřená, navštěvuje základní školu, má problém s dodržováním školní docházky.
Tuto charakteristiku jsem vytvořila na základě svých přímých zkušeností z terénní práce. Chtěla jsem pro názorný příklad přiblížit osobu klienta, s nimiž jsou terénní pracovníci v kontaktu. Text vznikl v rámci diplomové práce: Terénní sociální práce jako integrální součást nabídky sociálních služeb v regionu Prahy 12. Mgr. Martina Zimmermannová O autorce: Mgr. Martina Zimmermannová je ředitelkou o.s. Proxima Sociale, které mimo jiné provozuje nízkoprahové kluby Krok, Garáž, Jižní pól a terénní práci s mládeží v Praze. Dříve pracovala jako streetworker při městské části Praha 5. Působí také jako odborný garant a lektor vzdělávání začínajících pracovníků České asociace streetwork.
|