Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyMůže policie vstoupit do klubu?

Další články klubu

21 | 07 | 08 Verze pro tisk

ČAS

Může policie vstoupit do klubu?

Policie opakovaně vstupuje do našeho klubu. Má na to právo? Může policie provádět preventivní prohlídky v pronajatých prostorech a kontrolovat zde klienty klubu? Na základě podobného dotazu ze sekce Otázky a odpovědi jsme požádali o názor odborníka, Hanu Gajdošíkovou z právní poradny A.N.O.

ilustrační fotoNejdříve obecně k oprávnění policie vstupovat do objektů. Policie má oprávnění vstoupit do objektu pouze v těchto případech:

a) podle zákona o policii: hrozí-li bezprostředně škody na životech nebo na majetku, anebo je důvodné podezření, že v prostorách se nachází věc nebo osoba důležitá pro trestní řízení (v takovém případě si může policista otevřít i uzavřené prostory)

b) podle trestního řádu, což bude u Vás častější případ:

i) mají-li příkaz k prohlídce prostor - obsah prohlídky je vymezen v písemném příkazu, neopravňuje např. k nahlížení do dokumentace klienta

ii) mají-li příkaz k zatčení anebo příkaz k předvedení klienta: zde by jej měli mít možnost realizovat pouze tehdy, pokud důvodně předpokládají, že klient se aktuálně nachází v klubu. To mohou zjistit nejčastěji od zaměstnanců klubu. Zde je vhodné doporučit, aby byl klient pracovníky klubu vyzván, aby odešel dobrovolně, neboť se řízení nevyhne a skrýváním dává důvod k uvalení vazby. Je to vhodné i proto, že policisté tak nemusí vstupovat do kontaktní místnosti, kde jsou i ostatní klienti.

V ostatních případech policisté právo vstupu nemají. Obecně jde o pravidlo v Listině základních práv a svobod, stanovící, že státní moc může být uplatňována jen v případech a mezích stanovených zákonem. Pokud policisté nesplňují ani jeden výše uvedených zákonných důvodů vstupu, nemáte povinnost je do prostor klubu pustit. Z praktického pohledu však těžko můžete bránit policii (ať už městské či státní) ve vstupu, jestliže nebudou respektovat Vaše vysvětlení. V takovém případě Vám nezbude než policii do klubu vpustit a následně si neprodleně stěžovat nadřízeným.

V podobných případech se v praxi opakovaně osvědčilo osobní jednání mezi vedením zařízení a policií. V rámci jednání doporučuji prezentovat služby zařízení, vysvětlit záležitosti ohledně důvěry klientů v zařízení, význam zařízení apod. Obvykle po těchto jednáních tyto aktivity policie ustaly a objevovaly se buď sporadicky, resp. policie konala výhradně na základě zákona ohledně konkrétních klientů.

V případě nejasností či potřeby doplnění informací kontaktujte:

Právní poradna A.N.O.
Koněvova 95, 130 00 Praha 3
tel.: 222 582 932
fax: 222 585 029
mail: ppano@asociace.org


KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2022 | portal@streetwork.cz