21 | 07 | 08
ČAS
Může policie vstoupit do klubu?
Policie opakovaně vstupuje do našeho klubu. Má na to právo? Může policie provádět preventivní prohlídky v pronajatých prostorech a kontrolovat zde klienty klubu? Na základě podobného dotazu ze sekce Otázky a odpovědi jsme požádali o názor odborníka, Hanu Gajdošíkovou z právní poradny A.N.O.
Nejdříve obecně k oprávnění policie vstupovat do objektů. Policie má oprávnění vstoupit do objektu pouze v těchto případech:
a) podle zákona o policii: hrozí-li bezprostředně škody na životech nebo na majetku, anebo je důvodné podezření, že v prostorách se nachází věc nebo osoba důležitá pro trestní řízení (v takovém případě si může policista otevřít i uzavřené prostory) b) podle trestního řádu, což bude u Vás častější případ: i) mají-li příkaz k prohlídce prostor - obsah prohlídky je vymezen v písemném příkazu, neopravňuje např. k nahlížení do dokumentace klienta ii) mají-li příkaz k zatčení anebo příkaz k předvedení klienta: zde by jej měli mít možnost realizovat pouze tehdy, pokud důvodně předpokládají, že klient se aktuálně nachází v klubu. To mohou zjistit nejčastěji od zaměstnanců klubu. Zde je vhodné doporučit, aby byl klient pracovníky klubu vyzván, aby odešel dobrovolně, neboť se řízení nevyhne a skrýváním dává důvod k uvalení vazby. Je to vhodné i proto, že policisté tak nemusí vstupovat do kontaktní místnosti, kde jsou i ostatní klienti. V ostatních případech policisté právo vstupu nemají. Obecně jde o pravidlo v Listině základních práv a svobod, stanovící, že státní moc může být uplatňována jen v případech a mezích stanovených zákonem. Pokud policisté nesplňují ani jeden výše uvedených zákonných důvodů vstupu, nemáte povinnost je do prostor klubu pustit. Z praktického pohledu však těžko můžete bránit policii (ať už městské či státní) ve vstupu, jestliže nebudou respektovat Vaše vysvětlení. V takovém případě Vám nezbude než policii do klubu vpustit a následně si neprodleně stěžovat nadřízeným. V podobných případech se v praxi opakovaně osvědčilo osobní jednání mezi vedením zařízení a policií. V rámci jednání doporučuji prezentovat služby zařízení, vysvětlit záležitosti ohledně důvěry klientů v zařízení, význam zařízení apod. Obvykle po těchto jednáních tyto aktivity policie ustaly a objevovaly se buď sporadicky, resp. policie konala výhradně na základě zákona ohledně konkrétních klientů. V případě nejasností či potřeby doplnění informací kontaktujte: Právní poradna A.N.O. Koněvova 95, 130 00 Praha 3 tel.: 222 582 932 fax: 222 585 029 mail: ppano@asociace.org
|