Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyPracovníci odchází kvůli vzdělání

Další články klubu

06 | 06 | 08 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Pracovníci odchází kvůli vzdělání

Výběr z tisku: Učitelé nejsou jediní, kteří si musejí doplnit potřebné vysokoškolské vzdělání. To zákon nařizuje i sociálním pracovníkům a zdravotním sestrám. Často jde o problém pro zaměstnance i zaměstnavatele. Jako sociální pracovník pracuje osmadvacetiletý Jan Hřebíček přes pět let. Přestože ho práce s klienty ve společnosti Člověk v tísni baví, končí s ní. Důvodem je, že by měl do roku 2014 dostudovat vysokou školu se sociálním zaměřením. To mu od loňského roku nařizuje zákon ministerstva práce a sociálních věcí. „Mám vystudovanou teologickou fakultu, mám praxi a práce mě baví. Kvůli tomu, abych ji mohl dál dělat, ale studovat znovu nebudu,“ vysvětlil.

ilustrační fotoA není jediný, kdo kvůli zákonu opouští pozici sociálního pracovníka. Zákon, který nařizuje, jaké mají mít sociální pracovníci vzdělání a do kdy si jej musí doplnit, trápí velkou část zaměstnavatelů, kteří se touto oblastí zabývají. Zaměstnanci, kteří studovat nechtějí, jim odcházejí a ti, kteří se hlásí na jejich místa, už musí potřebné vzdělání mít. „Sociální pracovníci, kteří se k nám hlásí, už musí mít vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odbornou školu. Ti, co u nás pracovali ještě před platností zákona, si ho musí doplnit do sedmi let,“ popsala Kateřina Dosoudilová, vedoucí programu Terénní sociální práce ve společnosti Člověk v tísni.

Terénní sociální pracovníci si pak musí do osmnácti měsíců od chvíle, kdy nastoupí na tuto pozici, doplnit několikahodinový kurz se zaměřením na sociální práci. „Podmínka požadovaného vzdělání trochu zmírňuje kreativitu lidí, kteří se k nám hlásí. Většinou jde o typizované studentky sociální práce,“ popsala Katarína Klamková z brněnského občanské sdružení IQ Roma servis. Do týmu by potřebovali i lidi, kteří mají pro práci nadšení, a ne jen školu.

Přestože většina organizací, které sociální pracovníky zaměstnávají, jejich dovzdělávání vítá, upozorňují i na další problémy. „Ministerstvo určilo jen velmi malý seznam škol, které jsou pro tuto profesi přijatelné. Například tam úplně chybí adiktologie, která se zabývá léčbou a výzkumem závislostí,“ řekl vedoucí terénního programu pro drogově závislé NO BIOHAZARD Vojtěch Janouškovec. Podle něj je také nedostatečný výběr kurzů, které musí během praxe absolvovat terénní sociální pracovníci.

Problém zdravotních sester Další skupinou lidí, kteří potřebují ke své práci vysokoškolské vzdělání, jsou zdravotní sestry. Od dubna 2004, kdy podle zákona nemohou nastoupit do nemocnic lidé pouze se středoškolským vzděláním, je sester kritický nedostatek. Některé nemocnice kvůli tomu omezují provoz na odděleních a snižují počty lůžek. „Čtyřletý obor všeobecná sestra na středních školách už neexistuje. Letos tedy žádní maturanti nebudou,“ vysvětlila prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Přestože budou letos poprvé končit absolventi vyšších odborných škol a bakalářských oborů, kýžené pomoci se nemocnice nedočkají. Velká část těchto absolventů bude chtít pokračovat ve studiu dál. Těch, kdo do nemocnic nastoupí, bude jen mizivé procento. „Problém sester je ale větší. Je to velmi náročné a velmi špatně ohodnocené povolení,“ dodala Jurásková.

„Mám jít zase do školy. Proč?“, Lidové noviny, 20. 5. 2008, PAVLA KUBÁLKOVÁ

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Soňa reakce
Hela Ad Soňa
Aleš Herzog inženýr ekonomi
Soňa Má to smysl?
Martin Holiš Nadseni je jen o chemii
josef.tusa Nadšení? :-(
HRob snadno
Martin Holiš bludny kruh?
josef.tusa stačí normální mzda :-)
Martin Holiš dont cry...
josef.tusa ... KVŮLI VÝPLATÁM

loveman SBOHEM:
Mám VŠ, obor sociální práce (na KU). Jak to tak vypadá, prachy a čas, který jsem dal do vzdělání, se mi už nikdy nevrátí. Končím a jdu bohatnout do továrny.

HRob co za to?
Martin Holis tak nejak...
Zobrazit vše
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz