Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyPracovníci odchází kvůli vzdělání

Další články klubu

06 | 06 | 08 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Pracovníci odchází kvůli vzdělání

Výběr z tisku: Učitelé nejsou jediní, kteří si musejí doplnit potřebné vysokoškolské vzdělání. To zákon nařizuje i sociálním pracovníkům a zdravotním sestrám. Často jde o problém pro zaměstnance i zaměstnavatele. Jako sociální pracovník pracuje osmadvacetiletý Jan Hřebíček přes pět let. Přestože ho práce s klienty ve společnosti Člověk v tísni baví, končí s ní. Důvodem je, že by měl do roku 2014 dostudovat vysokou školu se sociálním zaměřením. To mu od loňského roku nařizuje zákon ministerstva práce a sociálních věcí. „Mám vystudovanou teologickou fakultu, mám praxi a práce mě baví. Kvůli tomu, abych ji mohl dál dělat, ale studovat znovu nebudu,“ vysvětlil.

ilustrační fotoA není jediný, kdo kvůli zákonu opouští pozici sociálního pracovníka. Zákon, který nařizuje, jaké mají mít sociální pracovníci vzdělání a do kdy si jej musí doplnit, trápí velkou část zaměstnavatelů, kteří se touto oblastí zabývají. Zaměstnanci, kteří studovat nechtějí, jim odcházejí a ti, kteří se hlásí na jejich místa, už musí potřebné vzdělání mít. „Sociální pracovníci, kteří se k nám hlásí, už musí mít vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odbornou školu. Ti, co u nás pracovali ještě před platností zákona, si ho musí doplnit do sedmi let,“ popsala Kateřina Dosoudilová, vedoucí programu Terénní sociální práce ve společnosti Člověk v tísni.

Terénní sociální pracovníci si pak musí do osmnácti měsíců od chvíle, kdy nastoupí na tuto pozici, doplnit několikahodinový kurz se zaměřením na sociální práci. „Podmínka požadovaného vzdělání trochu zmírňuje kreativitu lidí, kteří se k nám hlásí. Většinou jde o typizované studentky sociální práce,“ popsala Katarína Klamková z brněnského občanské sdružení IQ Roma servis. Do týmu by potřebovali i lidi, kteří mají pro práci nadšení, a ne jen školu.

Přestože většina organizací, které sociální pracovníky zaměstnávají, jejich dovzdělávání vítá, upozorňují i na další problémy. „Ministerstvo určilo jen velmi malý seznam škol, které jsou pro tuto profesi přijatelné. Například tam úplně chybí adiktologie, která se zabývá léčbou a výzkumem závislostí,“ řekl vedoucí terénního programu pro drogově závislé NO BIOHAZARD Vojtěch Janouškovec. Podle něj je také nedostatečný výběr kurzů, které musí během praxe absolvovat terénní sociální pracovníci.

Problém zdravotních sester Další skupinou lidí, kteří potřebují ke své práci vysokoškolské vzdělání, jsou zdravotní sestry. Od dubna 2004, kdy podle zákona nemohou nastoupit do nemocnic lidé pouze se středoškolským vzděláním, je sester kritický nedostatek. Některé nemocnice kvůli tomu omezují provoz na odděleních a snižují počty lůžek. „Čtyřletý obor všeobecná sestra na středních školách už neexistuje. Letos tedy žádní maturanti nebudou,“ vysvětlila prezidentka České asociace sester Dana Jurásková.

Přestože budou letos poprvé končit absolventi vyšších odborných škol a bakalářských oborů, kýžené pomoci se nemocnice nedočkají. Velká část těchto absolventů bude chtít pokračovat ve studiu dál. Těch, kdo do nemocnic nastoupí, bude jen mizivé procento. „Problém sester je ale větší. Je to velmi náročné a velmi špatně ohodnocené povolení,“ dodala Jurásková.

„Mám jít zase do školy. Proč?“, Lidové noviny, 20. 5. 2008, PAVLA KUBÁLKOVÁ

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek

Soňa REAKCE:
Proti inženýrům ekonomie nemám vůbec nic:O) Jen jak píše Hela, je to skutečně o praxi. Ať už jde o vystudovaného Mgr. v sociální práci nebo ve zcela odlišném oboru. Na tuhle (doufám že jednou uznávanou) profesi člověk musí mít především povahu. Ovšem při studiu sociální práce a příbuzných oborů se studentům dostane do podvědomí alespoň trocha metod, technik, psychologie, informací o cílových skupinách apod. Neumím si představit, že bych byla naopak vystudovaná sociální pracovnice, měla 200 hodinový kurz a 5 let praxe, a pak dělala práci, kterou dělá již zmiňovaný inža ekonomie:O) Přeji Vám pěkný den

Hela AD SOŇA:
Asi to smysl má...protože VŠ není jen o tom, co se naučíme, ale vůbec o vůli se učit, zlepšovat se, o vytrvalosti a o určité míře inteligence, což jsou vlastnosti, které jsou pro naši práci důležité. A podle mě by si 200h kurz měl udělat každý pracovník, i s výškou sociální, protože na VŠ bohužel často lidi nepřipraví pro praxi.

Aleš Herzog INŽENÝR EKONOMI:
Smysl to má. Já to třeba stihl. Co máte proti inženýrům ekonomie :-) ???

Soňa MÁ TO SMYSL?:
Ono to (bohužel) není tak horké. Ve "108" je totiž § 110 odst. 4 písm. c) - když třeba inženýr ekonomie stihne do roku 2013 5-ti letou praxi na pozici sociálního pracovníka (před účinností zákona už ho dělal), udělá si 200 hodinový kurz, je za vodou. Má to potom smysl???

Martin Holiš NADSENI JE JEN O CHEMII:
Tak jako zamilovanost je jen chemie, tak i nadseni je jen docasne a vyprcha. Na tomhle se neda stavet profesionalni organizace a prace pro lidi. Myslim si ze motor pro dobre a dlouhodobe udrzitelnou dobrou praci musi byt jinde, nabizim napr.: slusna mzda, vidina profesniho rozvoje a osobnostniho rustu, casta zmena v praci, nefinancni benefity, vidina profesniho privydelku v realnem dohledu.

josef.tusa NADŠENÍ? :-(:
Pokud to má být jen o nadšení, tak je, pro sociální službu, vymezenou zákonem, málo, ne? Jsem spíše pro profesionalitu.

HRob SNADNO:
jako před ťím to bude Marťas o nadšencích (v každé generaci se najde dost spasitelů)

Martin Holiš BLUDNY KRUH?:
Takze: jedni co nemaj vzdelani tu delat nemohou a proto odchazi, a druzi co vzdelani maji tu tezko pudou, protoze za to nedostanou penize. Jak z toho ven?

josef.tusa STAČÍ NORMÁLNÍ MZDA :-):
Nemusí být život z Lifestyle časáku. Stačí když z toho půjde uživit rodina :-)

Martin Holiš DONT CRY...:
Je smutné, když nám (se vzděláním) musí naši klienti říkat že si tu na vysoké love nedojdeme. Na něco se během seminářů zapomnělo?! smile Anebo jsou uplakánci naivky, kteří na to došli až po letech?? Jsou práce, kde je diplom potřeba (u nás to zatím platí málokde, i když to zákon chce), ale nečeká vás nikdy mzda ze které si budete žít jako v life style časáku. Takže: v sociální sféře si vydělá jen pár lidí, a to jen na základě toho že z toho polomagoří a dělá nad rámec tuny věcí. No a otázka: myslíte si, že si velké peníze lidi ze sociálních služeb vždy zaslouží??? Myslíte si že jsme na takové úrovni, že děláme svou práci tak dobře, že můžeme řvát??!!

josef.tusa ... KVŮLI VÝPLATÁM:
Jsem pro, aby měli pracovníci sociálních služeb vyšší/patřičné vzdělání. Je to práce s lidmi a tak by měla být prováděna lidmi s patřičnou kvalifikací.

Avšak - kolik lidí s vysokoškolským diplomem vám to půjde - a na jak dlouho - dělat? A to ještě nemáme školné! Zatím si tak finanční výdaje na školy počítají jen ti kteří jeli ze svého a ti, kteří cítí zodpovědnost vůči své rodině, která se tímto (nedobrovolně) stává sponzorem konkrétní organizace sociálních služeb.

Co s tím...? "Ti" nahoře by jsi mohli uvědomit (ale nejdříve by jim to mělo být tlumočeno), že když si organizace napíše vyšší požadavky na platy, tak je to oprávněné. Při psaní projektů se pak odkazovat na zákon, který žádá vyšší vzdělání. Vždyť oni mají také diplomy, a také za ně chtějí více peněz.

loveman SBOHEM:
Mám VŠ, obor sociální práce (na KU). Jak to tak vypadá, prachy a čas, který jsem dal do vzdělání, se mi už nikdy nevrátí. Končím a jdu bohatnout do továrny.

HRob CO ZA TO?:
Klienti bez vzdělání (nedokončená střední škola) si v drtivé většině hned po nástupu do zaměstnání vydělávají víc než já (někdy se je trapně snažím vést k dalšímu studiu, ale nevím jestli to má smysl, dochází mi argumenty).

Martin Holis TAK NEJAK...:
...jsme si davali dohromady plusy a minusy toho, jestli je to dobre nebo spatne, ze jsou stanovene nejake pozadavky, vyssi prahy, na to kdyz nekoho poustime delat za penize s lidma. No a vyslo nam, ze klady prevazuji! Ma to sve mouchy, ale poukazovani na mouchy nesmi zastinit to, co to prineslo a prinese. No a jinak prestoze ten zakon plati dlouho, organizace si uz nasly zpusoby jak udrzet "stare paky" a taky jak to ted i proti zakonu delat po staru (jde po tom nekdo?).

Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz