Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyKonzumaci alkoholu omezí nový zákon

Další články klubu

01 | 04 | 17 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Konzumaci alkoholu omezí nový zákon

Návrh zákona: Konzumace alkoholických nápojů v restauracích – ANO, ale pouze v k tomu vyhrazených prostorách! 

Po úspěchu s tzv. protikuřáckým zákonem, díky kterému se povedlo zamezit užívání tabákových výrobků, v restauracích a veřejných prostorách, je připravován nový návrh zákona, tzv. protipijácký zákon.

 Česká republika patří mezi přední konzumenty alkoholu na světě. Zákon má za cíl snížení konzumace alkoholu a negativních následků na lidské zdraví. Novelizace zákona by také měla omezit přístupnost alkoholu pro mládež a zabránit tak pití alkoholu před nezletilými dětmi, kterým je při návštěvě restauračního zařízení nevědomě podsouván postoj, že pít alkohol je nepsaná, tolerovaná, norma společnosti. Návrh zákona předkládá poslanecké sněmovně přední český adiktolog Mgr. Jiří Kulka, který již léta bojuje za ušetření velkých finančních výdajů za léčbu nemocí způsobených nadměrným pitím alkoholických nápojů. 

V návrhu je například jasně vymezeno, že provozovatel restaurace musí důkladně označit prostor pro uživatele alkoholických nápojů a oddělit jej od prostoru pro osoby pijící nealkoholické nápoje. Oddělení musí skleněnou přepážkou. Zejména díky těmto opatřením si již hosté restauračních zařízení nebudou stěžovat, že jsou po příchodu domů cítit rozlitým pivem, či potřísněni jiným alkoholem.

Další část návrhu se zabývá designem obalů alkoholických nápojů. Např. na pivních láhvích by se měli objevit barevné fotografie s nápisy typu „Pravidelná konzumace alkoholu může způsobit neplodnost“, „Konzumace alkoholu způsobuje cirhózu jater a další onemocnění trávicího traktu“, „Užívání alkoholu může škodit Vám i lidem ve Vašem okolí“ apod.

Mluvčí Asociace personálů hotelů a restauračních zařízení PhDr. Jindřich Bečka tento návrh vítá. „Konečně budou moci v pohostinství pracovat také abstinující alkoholici. Mám spoustu kolegů, kteří na práci v restauraci již nemohou ani pomyslet, svádí je to k denní konzumaci lihovin. Takhle budou moci pracovat v tzv. bezalkoholových zónách“ řekl Bečka.

Naopak předseda České komory pro alkoholické výrobky Ing. Jan Sláma si neumí novelizaci zákona v praxi představit a poukazuje na stále se zvyšující tlak k abstinenci. „Začalo to již dětskými koutky. Teď přichází bezalkoholové zóny. Bude to mít stejný průběh jako s protikuřáckým zákonem. Za chvíli bude muset člověk jít na záchod a tam mít schovanou láhev aby jí vrchní neviděl. Celý, léty budovaný pivovarský průmysl padne na kolena“ uvedl Sláma.

V závěru musíme ještě zmínit, že navrhovatel zákona Mgr. Jiří Kulka kandiduje za stranu "Blok proti chlastu", která se účastní voleb do poslanecké sněmovny v roce 2017.

Více informací čtěte ZDE .

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Petra Apríl
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz