Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyKončíme projekt "Streetwork v Evropě"

Další články klubu

05 | 08 | 15 Verze pro tisk

ČAS

Končíme projekt "Streetwork v Evropě"

Po téměř třech letech uzavírá Česká asociace streetwork, o.s. mezinárodní projekt s oficiálním názvem „Zvyšování kvality nízkoprahových sociálních služeb prostřednictvím sdílení dobré praxe ve vybraných zemích EU“, reg. č. CZ.1.04/5.1.01/77.00230, zkráceně nazývaný „Streetwork v Evropě“.

Díky podpoře OPLZZ ESF se uskutečnilo množství aktivit a ČAS se podařilo trochu více zviditelnit také v zahraničí. Pojďme si připomenout, co se v uplynulých třech letech dělo.

 Prvním velkým počinem tohoto mezinárodního projektu byla výroční konference ČAS s názvem „Sociální vyloučení, chudoba a lidská práva“, pořádaná v Praze v červnu 2013. Zúčastnilo se 291 lidí z oboru nízkoprahových sociálních služeb, včetně hostů ze Slovenska, Belgie, Velké Británie, Německa a Dánska. Účast jsme považovali za rekordní, ovšem následující konference z března 2015 "Sociální práce jako péče o důstojnost člověka" s počtem 299 účastníků rekord předčila. Novinkou na této konferenci pro nás také byli zahraniční posluchači (Rakousko, Řecko, Norsko), kteří na vlastní náklady vážili cestu, aby si poslechli příspěvky přednášejících z České republiky, Slovenska, Itálie, Norska, Německa a Nizozemí.

Počet a složení účastníků obou konferencí nesmí ovšem převážit podstatnější skutečnost - obsah a zaměření konferencí, kterému jsme v obou případech věnovali maximum úsilí. S ohledem na zpětné vazby účastníků předcházejících konferencí jsme se soustředili na rozšíření tematického spektra přednášek, navýšili jsme množství workshopů, zapojili jsme více přednášejících ze zahraničí, vyzkoušeli jsme zpestření konferencí například oddechovou sekcí s filmy či charitativním stánkem Restart Shopu.

Další aktivitou projektu byly semináře dobré praxe, na rozdíl od konferencí vymezené velice úzce a určené pro malé množství diskutujících. Zaměření seminářů vzešlo z podnětů tematické sítě streetwork - tedy zejména členů ČAS, zahraničních spolupracovníků a představitelů veřejné správy. První seminář v listopadu 2013 se zabýval prací s rodinami klientů nízkoprahových sociálních služeb, druhý, v listopadu 2014, se zaměřil na kompetence pracovníků nízkoprahových sociálních služeb při hodnocení situace ohrožených dětí. Prvního semináře o práci s rodinou se zúčastnilo 24 lidí včetně přednášejících z Rakouska, Nizozemí, Polska a Slovenska, druhý seminář o ohrožených dětech přilákal 36 diskutujících včetně hostů z Norska, Belgie, Velké Británie a Slovenska.

Pravděpodobně nejatraktivnější byly zahraniční výjezdy za dobrou praxí, které se postupně uskutečnily v Nizozemí, Belgii, Rakousku, Finsku a Velké Británii. U všech výjezdů jsme se snažili maximálně využít této unikátní vzdělávací příležitosti, a proto jsme navyšovali počet účastníků oproti původním plánům. Do Nizozemí, Belgie a Rakouska tak vždy jelo o jednoho člověka více, do Velké Británie dokonce o dva více než bylo původně zamýšleno. Celkem jsme na zahraniční výjezdy vyslali 22 lidí z různých koutů ČR, zaměstnanců členských organizací ČAS. Stážisté se seznámili s množstvím různých organizací a nahlédli do praxe v nízkoprahových sociálních službách v zahraničí, prohloubili jsme spolupráci s našimi zahraničními kolegy a rovněž jsme jim zprostředkovali informace o praxi v ČR. Nabyté znalosti a zkušenosti šířili stážisté nejen prezentacemi ve svých domovských organizacích, ale hlavně vypracováním obsáhlých zpráv z výjezdů, které byly zveřejněny na webu www.streetwork.cz (viz. odkazy výše). Některé z těchto zpráv byly vydány tiskem v publikaci Streetwork! - Dobrá praxe 2015.

Právě publikace Streetwork! - Dobrá praxe 2015 je dalším výstupem projektu. Snažili jsme se v ní jednak předat zkušenosti ze zahraničních stáží, jednak publikovat aktuální práce autorů z oblasti nízkoprahových sociálních služeb z ČR a zahraničí. Publikace byla vydána v nákladu 350 ks v českém jazyce a 150 ks v anglickém jazyce a většina výtisků byla zájemcům distribuována na závěrečné mezinárodní konferenci (jíž se zúčastnili zástupci mnoha nízkoprahových programů a zařízení v ČR). Publikace je též volně ke stažení na webu.

Česká asociace streetwork se díky projektu opět prosadila na mezinárodní úrovni, bylo o nás u našich zahraničních kolegů a partnerů ještě více slyšet a doufáme, že se nám podařilo do České republiky přinést mnoho zajímavé inspirace ze zahraničí. Budeme se snažit o to, abychom v dalších letech zahraniční spolupráci nadále rozvíjeli a obohacovali tak celý obor nízkoprahových sociálních služeb v České republice.

Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojili, kteří s námi spolupracovali a podporovali nás!

Česká asociace streetwork 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2022 | portal@streetwork.cz