Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyHodnocení potřeb ohroženého dítěte

Další články klubu

15 | 01 | 15 Verze pro tisk

ČAS

Hodnocení potřeb ohroženého dítěte

Kompetence pracovníků nízkoprahových sociálních služeb při hodnocení potřeb ohroženého dítěte

Česká asociace streetwork, o.s. uspořádala ve dnech 27. - 28. 11. 2014 v Evropském domě v Praze mezinárodní seminář zaměřený na hodnocení potřeb ohroženého dítěte a jeho rodiny v nízkoprahových sociálních službách. Semináře se účastnili odborníci z České republiky, Norska, Belgie, Velké Británie a Slovenska. Témat, kterých se tento dvoudenní seminář dotkl, je ale mnoho. Celý seminář se uskutečnil díky podpoře z ESF, OP LZZ, pod hlavičkou projektu „Zvyšování kvality nízkoprahových sociálních služeb prostřednictvím sdílení dobré praxe ve vybraných zemích EU“, č. proj. CZ.1.04/5.1.01/77.00230.

 Seminář přinesl zajímavé diskuse nad hranicí nízkoprahovosti sociální služby, a úlohou klíčového nástroje při práci s klientem - vztahu. Křehkost a z ní pramenící snaha o maximální diskrétnost ve vztahu a dilemata týkající se etických rozporů při práci s dítětem se syndromem zanedbávaného, zneužívaného anebo týraného dítěte, je sama může ohrožovat. Formálně pojaté individuální plánování s mladým člověkem, který vykazuje znaky zanedbávání, například metodou Tady a teď, není vzhledem k potřebám dítěte dostatečné. Dítě totiž pod hrozbou zpravidla o svém trápení nemluví, problém nechce řešit, protože jednoduše žije ve světě, kde to, co se mu děje, považuje za nepříjemné, ale normální. "V takovém případě je fakt, že dítě nechce, aby dané skutečnosti nebyly pracovníkem služby předány dál, může být za hranicí, kdy diskrétnost klientovi zaručujeme." zdůraznila Mgr. Petra Hackerová z Dětského Krizového centra. Pracovníci nízkoprahových služeb, kteří se příliš zaměřují na budování vztahu s dítětem, se snadno stávají zajatci tohoto vztahu. "Někdy zapomínáme, na co vztah potřebujeme, že jeho cílem má být bezpečná a odborná intervence." zdůraznila v diskusi Jarka Janíčková z Proxima Sociale o.p.s. Pramenem této neakceschopnosti někdy bývá nedůvěra k sociálním pracovníkům orgánu sociálně právní ochrany dětí, těch pověstných paní Zubatých, které odebírají děti. "Je celá řada opatření, které realizujeme, než dojde k odebrání dítěte z rodiny, a i tomu předchází vyhledávání vhodných příbuzných, které by dítě zajistili" zdůraznila ve svém příspěvku Hana Jandusová z OSPOD Brandýs nad Labem. Tato nedůvěra, o které svědčí vzájemné mlčení obou stran, by měla přinést reflexi, že dobrý vztah je třeba budovat nejen s klientem, ale také s institucemi a s OSPOD zejména, protože bez něj je pomoc ohroženým dětem nemyslitelná. "Sociálně právní ochrana je věc veřejná." konstatoval v diskusi Mgr. Jindřich Racek z organizace Lumos. Přitom každá služba by měla mít jasné pracovní postupy pro její poskytování a to v těchto případech dvojnásob, neboť právě absence metodiky a pravidel pro řešení podobných střetů zájmů může vést ze strany pracovníků sociální služby k sociálnímu inženýrství a ke zcela nežádoucím efektům z hlediska naplnění potřeb klienta. Potřebu včasné intervence zdůrazňovala i Jenny Mahimbo z Birminghamské The Children´s Society, která má ale působnost po celém území Spojeného království. Jenny Mahimbo mluvila o práci s dětmi a mladými lidmi, kteří utíkají od svých rodin a často se stávají terčem násilí na ulici, nebo pod vlivem drog jsou obětmi obchodování a sexuálního zneužívání na nelegálních párty a o psychosociálních důsledcích.

Børge Erdal, vedoucí terénních programů z Agency for Social and Welfare Services, Oslo, byl velmi překvapen českou nedůvěrou ke státnímu aparátu a neochotě ke spolupráci s ním. "Je pro nás nepředstavitelné, že bychom o našem OSPOD mluvili s takovým despektem, jako tady. Ta spolupráce je pro nás klíčová, bez ní se nám práce nemůže povést." Je však potřeba podtrhnout, že naše nedůvěra ve veřejné instituce je dána historickou zkušeností, kdy se při zásazích státní moci nedalo mluvit o veřejném zájmu, ale jen o zájmech někoho.

Vincent Detaeye a Steve Roten, terénní pracovníci ze severobelgického města Mechelen zaujali účastníky zejména svým metodologickým kruhem, který jim pomáhá jako rámcový nástroj pro odlišnou typologii kontaktní práce.

Jakub Šlajs, ČAS

Prezentace ze semináře ke stažení (pdf):

Další materiály pro účastníky semináře poskytli Borge Erdal (Uteseksjonen/Outreach services Agency for Social and Welfare Services The City of Oslo) a Jenny Mahimbo (Children´s Society, Birmingham). Materiály jsou volně ke stažení:
KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2022 | portal@streetwork.cz