Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyNejvětší problémy ČR podle studentů

Další články klubu

06 | 06 | 12 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Největší problémy ČR podle studentů

Výběr z tisku: Největšími problémy České republiky jsou podle středoškoláků Romové, nezaměstnanost a politika. Ukázal to průzkum společnosti Člověk v tísni a agentury Millward Brown mezi 1100 studenty středních škol a učilišť. Stejný dotazník mladí lidé vyplňovali v roce 2009, nyní vyjádřili výrazně větší nespokojenost se svým životem. Jinak se podle autorů průzkumu životní styl mládeže příliš nezměnil.

ilustrační foto"Oproti roku 2009 došlo ve třech oblastech k významným posunům ve vnímání hlavních problémů na úrovni ČR: soužití s Romy, korupce a ekonomická situace. Mezi hlavní problémy nadále patří obraz politické reprezentace a nezaměstnanost," shrnuli autoři průzkumu. Hlavní příčiny problematického soužití s romskou menšinou vidí studenti především v neochotě Romů pracovat, projevech rasismu ze strany romské menšiny a neochotě Romů se vzdělávat. Polovina z nich přitom čerpá informace o Romech z médií, polovina od rodiny nebo kamarádů. "Vzorec pohledu studentů na Romy je možná ještě více rigidní, etnický a odmítavý než u dospělé populace," komentoval anketu sociolog Ivan Gabal.

Nespokojenost mladých s politikou se odráží i ve volebních preferencích. Nejvíce studentů by volilo TOP 09, ODS a ČSSD, 13 procent by ale dalo hlas České pirátské straně a 12 procent Dělnické straně sociální spravedlnosti, které nejsou zastoupeny ve sněmovně. Vnímání hlavních politických stran jako zkorumpovaných, neatraktivních a neschopných nalézat odpovědi na významné společenské otázky směřuje v kombinaci se slabší voličskou historií a zakotveností mladé voliče silněji do rukou malých a často i antisystémových stran, uvedl k výsledkům průzkumu sociolog Daniel Prokop.

Z 20 na 35 procent vzrostl také podíl studentů, kteří mají negativní postoj k EU. Ohledně angažovanosti ve veřejném dění zhruba pětina studentů věří, že může něco změnit a asi polovina z nich je připravena to udělat. Co se týká problémů ve světě, středoškoláky nejvíc pálí války, nemoci, terorismus a chudoba. O 22 procent naopak poklesl podíl těch, kteří za jeden z hlavních světových problémů označili globální oteplování.

"Životní spokojenost studentů se oproti roku 2009 výrazně zhoršila," konstatuje zpráva Člověka v tísni s tím, že se jedná zejména o učně a studenty středních odborných škol. Zatímco dřív bylo spíše spokojeno 60 procent mladých, v současnosti je to 42 procent. Spokojenější by prý byli, kdyby měli víc peněz a dokončili školu. Podle téměř třetiny mladých bylo lépe za socialismu.

Ve volném čase chodí středoškoláci víc do nákupních center než za kulturou. Nejčastěji se ale baví poslechem hudby a povídáním si s kamarády přes internet. Zatímco nákupy v obchodních centrech označilo jako častý způsob trávení volného času 38 procent dotázaných, čtení knížek se často věnuje 30 procent studentů. Deset procent pak chodí často na koncerty nebo do kina, v divadle je častými návštěvníky šest procent studentů.

Nejvíce ale mladé baví poslouchat hudbu, tuto činnost označilo jako častou 93 procent respondentů. Velmi oblíbené je také bavení se s kamarády prostřednictvím mobilu nebo internetu, případně mladí po internetu jen tak surfují. Vedle mobilu, který běžně ke komunikaci používá 88 procent studentů, spolu mladí komunikují nejčastěji prostřednictvím sociálních sítí (78 procent), méně pak přes chat nebo skype (43 procent). Email často ke komunikaci využívá jen necelá třetina oslovených.

"U internetu tráví studenti jednoznačně více času než u televize. Je už dokonce více těch, kteří hrají velmi často počítačové hry, než těch, kteří velmi často sledují televizi," konstatovali autoři zprávy. Zatímco v průzkumu provedeném před třemi lety uvedlo 83 procent školáků, že na televizi alespoň občas koukají, nyní to bylo 76 procent. Roste i počet těch, kteří dávají přednost internetu před televizí při sledování zpravodajství. Největší propad ale v trávení volného času mladých zaznamenaly brigády, z 69 na 59 procent. O osm procent se také snížil podíl těch, kteří si ve volném čase čtou časopisy. "Pro potvrzení existence nějakého trendu bychom ale potřebovali další šetření s větším časovým odstupem," přiznali výzkumníci.

Studenti: Největší problém ČR jsou Romové, nezaměstnanost a politika; Průzkum: Studenti chodí víc do nákupních center než za kulturou, 4. 6. 2012, ČTK, kli rot

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz