Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyKyberšikanu zažilo 56% českých teenagerů

Další články klubu

02 | 05 | 12 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Kyberšikanu zažilo 56% českých teenagerů

Výběr z tisku: Obětí kyberšikany se stalo 56,5 procenta českých teenagerů. Vyplývá to z průzkumu Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci. Výzkum se uskutečnil na konci loňského roku a zapojilo se do něj 10.830 respondentů ve věku od 11 do 17 let. Oproti výzkumu z předchozího roku se situace mírně zlepšila, tehdy bylo obětí kyberšikany 59,4 procenta respondentů. ČTK to řekla řešitelka projektu Veronika Krejčí z Univerzity Palackého.

 "Děti se staly nejčastěji oběťmi ponižování, urážení a ztrapňování. Tyto formy agrese zažilo více než 31 procent respondentů. O necelých deset procent více se pak v roli oběti setkalo s kyberšikanou prostřednictvím mobilních telefonů, kdy je útočník obtěžoval prozváněním," uvedla mluvčí projektu E-bezpečí Eva Votrubová. Mnoho dětí také prožilo ponížení a ztrapňování šířením fotografie. Nejčastěji byly ke kyberšikaně využity sociální sítě (40,5 procenta), dále SMS (27,7 procenta) a ICQ nebo Skype (24,4 procenta). Centrum dělalo studii třetím rokem, oproti předchozímu výzkumu jsou výsledky mírně příznivější. "Nastalo velmi mírné zlepšení. Děti již mají lepší informace a dávají si větší pozor. Změna ale není nijak zásadní," uvedla Krejčí.

Kyberšikana je spojena s informačními a komunikačními technologiemi a může být často závažnější než běžná šikana. "Mnohdy oběť neví, kdo na ni útočí, komu a jak se bránit. Oběť se musí zorientovat i ve fungování technologií a třeba vědět, jak kyberšikanu na internetu zablokovat. Kyberšikanu navíc na internetu zhlédnou tisíce uživatelů a může se stát nezastavitelnou," doplnila Krejčí.

Podle ní je prevence před kyberšikanou možná. Děti by neměly na internetu zveřejňovat příliš osobních údajů a už vůbec ne fotografie, které jsou velmi zneužitelné. "Měly by také vědět o možných rizicích. To platí i o rodičích, kteří často nemají o kyberšikaně žádnou představu," doplnila Krejčí.

Útočníci mohou podle ní své oběti zesměšňovat například kvůli jejich vzhledu, inteligenci a podobně. Často může kyberšikanu předcházet i šikana v reálném životě. "Někdy se oběti šikany v reálném světě stávají útočníky ve světě virtuálním," doplnila řešitelka.

Téměř deset procent oslovených teenagerů přiznalo, že se kyberšikany dopustilo. Oběti si vyhlédli nejčastěji na sociálních sítích. Vyzkoušeli si i útok na elektronický účet, kam se bez svolení majitele přihlásila přibližně čtvrtina respondentů a zhruba deset procent respondentů cizí účet zneužilo k tomu, aby majitele dostalo do problémů. Stane-li se obětí kyberšikany dítě, je velmi důležité, aby o situaci informovalo dospělého člověka. V průzkumu ale 16,7 procenta dětí uvedlo, že by se s žádným projevem kyberšikany nesvěřilo rodičům.

Průzkum: Obětí kyberšikany se stalo přes 56 pct českých teenagerů, ČTK, 26.4.2012, Martina Šaradínová snm

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz