Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyDěti budou muset "poslouchat" rodiče

Další články klubu

08 | 11 | 11 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Děti budou muset "poslouchat" rodiče

Výběr z tisku: Nový občanský zákoník z pera ministerstva spravedlnosti poslanci poslali do závěrečného čtení. Během druhého čtení k němu připojili na 60 stran pozměňovacích návrhů. Součástí nového zákoníku by mělo být i zdůraznění povinnosti dětí "poslouchat" své rodiče.

Od roku 1964 kompletně přepracovaný občanský zákoník prošel ve Sněmovně do třetího čtení s řadou pozměňovacích návrhů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se podivoval, že se nad tak významným zákonem vedla relativně krátká debata. Zásadní diskuze však zřejmě proběhla již na ústavně právním výboru, který jej měl k projednání. Z poslaneckých iniciativ vzešlo celkem 61 stran pozměňovacích návrhů.

Poslanec Benda chce ochránit rodiče před žalobami vlastních dětí

ilustrační fotoMístopředseda sněmovního ústavně právního výboru, jinak také otec čtyř nezletilých dětí Marek Benda (ODS) chce ochránit rodiče před dětmi. Tedy přesněji řečeno před možnými žalobami dětí na matku a otce. Třeba kvůli tomu, že se dítě musí podřizovat nějakým pravidlům, anebo dokonce za to, že dostalo výchovný výprask.

V Česku zatím podobné žaloby nejsou na denním pořádku, nicméně podle Bendy je to módní trend v USA nebo části severských zemí, který se může rozšířit i k nám. A tomu chce poslanec zabránit. „Bojím se dětských žalob na rodiče, které u nás zaplaťpánbůh nejsou, ale nechci, aby se tady něco takového zavádělo,“ řekl Právu Benda.

V rámci debaty o novém občanském zákoníku proto prosadil ustanovení, podle kterého - zjednodušeně řečeno - děti musí své rodiče poslouchat. „Pořád se tady mluví jen o právech dětí a povinnostech rodičů, ale o povinnostech dětí se moc nemluví a to se mi nelíbí,“ zdůvodnil svou motivaci poslanec, patřící ke křesťanskému křídlu Nečasovy strany.

Žádný Starý zákon, ovšem i děti mají povinnosti

Podle něj není nutné zavádět nějaký starozákoník ve smyslu přikázání „Cti otce svého i matku svou“ z biblického Desatera, ale povinnosti dětí nelze jen tak přejít s argumenty, že jde o rozvíjející se osobnosti, které si mohou dovolit cokoli.

„Vím, co to je vychovávat děti, a tak trochu odmítám poslouchat současný svět, který umí pořád jen vykřikovat, co všechno děti mohou, jaké jsou to osobnosti, a zapomíná se na to, že mají také nějaké povinnosti vůči rodičům a že za výchovu jsou odpovědni právě rodiče,“ tvrdí Benda.

Jako právník dodává, že povinnost dětí poslouchat své rodiče není ničím novým. Nový občanský zákoník totiž přejímá téměř celý zákon o rodině, podle kterého je dítě povinno své rodiče ctít a respektovat. Tato pasáž ale z občanského zákoníku vypadla, proto se Benda obrátil na jeho autory, aby ji doplnili. A ústavně-právní výbor takový návrh schválil.

Poslušnost není vynutitelná

„Samozřejmě je otázkou, zda je to vynutitelné, ale podle mě je to způsob interpretace rodinných vztahů,“ míní poslanec a dodává: „Stejně, jako si na manželovi předběžným opatřením soudu nevynutíte, aby nechodil za milenkou, tak si nevynutíte, aby vás sedmnáctileté neposlušné dítě poslouchalo, ale měla by to být právě obrana proti dětským žalobám.“

A co říká daný paragraf? Dítě je povinno dbát svých rodičů. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

Poslanec Benda chce ochránit rodiče před žalobami vlastních dětí, 13. října 2011, Novinky.cz, Právo, ada, nig
Občanský zákoník je ve finále, děti budou muset "poslouchat" rodiče, 25. října 2011, Novinky.cz, jim

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz