Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyPervitin mu dala matka v 11 letech

Další články klubu

26 | 09 | 11 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Pervitin mu dala matka v 11 letech

Výběr z tisku: V devíti letech se poprvé opil, v jedenácti mu vlastní matka dala pervitin. Dnes se dvacetiletý Roman léčí ze své drogové závislosti v terapeutické komunitě Advaita v Nové Vsi na Liberecku. Po jedenácti letech s alkoholem, drogami a kriminální činností moc nevěří, že dokáže přestat.

ilustrační foto"Bydleli jsme v Havířově. Táta mi umřel, když mi bylo devět roků. Chodil do práce, ale protože neplatit alimenty, tak ho na dva roky zavřeli, když se vrátil, dostal infarkt. Máma chlastala. Pak si našla o patnáct let mladšího přítele, který doma vařil perník. Od té doby jsem prováděl svoji drogovou kariéru," odříkává. Roman se podle svých slov poprvé opil, když mu bylo devět. Pak kouřil trávu a v jedenácti mu matka s jejím přítelem dali perník.

Píchat si ho začal až ve čtrnácti letech. "Celkem tři roky. Ze začátku jsem jen šňupal a kouřil," říká a popisuje, jak se to dělá. Vystřihne se kousek alobalu, na to se dá pervitin, pod tím se zapálí zapalovač. Kouř, který z toho vznikne, se vdechuje brčkem.

Právě při vaření pervitinu loni v České Lípě vybuchl v panelovém domě byt a zůstali tam čtyři mrtví. "To se musí dělat velmi opatrně, protože se to nakonec filtruje toluenem a je třeba přesně dodržovat teploty."

S přítelem matky přepadával lidi

Školu podle svého vyprávění ukončil v sedmé třídě. "Moc jsem tam nechodil. Máma mi sice dávala perník, ale vůbec mě nezvládala. S jejím přítelem jsme pak vykrádali hospody, přepadávali lidi," říká. Nebylo mu přitom ani patnáct let.

Roman má dva sourozence. Z prvního manželství jeho matky o deset let staršího bratra a sestru, která žije ve Španělsku. "Jsou normální. Brácha se mě pokusil zachránit. Když mi bylo patnáct, tak si mě vzal do Prahy. Kradl jsem dál a po třech měsících mě poslal do pasťáku. Nejdřív jsem byl v Praze, tam se braly i tvrdý drogy. Odtamtud mě poslali do horšího. Bylo to špatný, ale k pití a trávě jsme se dostali. Udělal jsem si tam první ročník střední školy, jenže pak mi bylo osmnáct a šel jsem," vzpomíná.

Vrátil se do Prahy a začal pracovat. Nejdřív v KFC, odkud ho vyhodili kvůli pití. Potom v Džus baru, kde dělal z pomerančů šťávy. "Tam to bylo dobrý. Koupil jsem si vodku a míchal ji s džusem. Z práce jsem chodil totálně nalitej," vypráví.

Vykradl trafiku, ve které pracoval

Drogy stále bral, kvůli nim kradl. "Vykrádali jsme byty, auta, měděné okapy. Někdy na objednávku. Nejlepší práci jsem ale měl v jedné trafice. Tam jsem bral osmnáct čistýho, ale pak jsem se jednou opil a vykradl ji sám sobě. Dostal jsem podmínku na dva roky." V tu dobu měl holku a bydlel s ní u jejího otce. Brali spolu. Jednou, bylo to přesně 10. ledna 2011, se zdrogoval a vykradl byt jejího otce, kde byl trezor se 130 tisíci korunami. V den svých dvacátých narozenin, 19. ledna, to s kamarády roztočil. Šedesát tisíc dal za perník, zbytek za hotely, bordely a pití.

"Za šest dní potom jsem byl bez peněz a podřízl si žíly," pokračuje Roman monotónním hlasem. Svou matku prý viděl loni po pěti letech. "Stále je s tím jejím přítelem a stále bere. To bylo strašný, je z ní troska," dodává mladý muž, kterému evidentně inteligence nechybí. O své budoucnosti ale hovoří opatrně. "Moc si nevěřím, že dokážu úplně nebrat, ale snad se s tím naučím žít," uzavřel Roman.

Komunita Advaita

V terapeutické komunitě Advaita v Nové Vsi se za rok vystřídá kolem 35 klientů. Komunita má kapacitu 15 lůžek, z toho jsou 4 lůžka určená pro ženy. Podle ředitele Advaity Davida Adamečka populace drogově závislých stárne. Dříve do léčebny přicházeli dvacetiletí, nyní se jejich věk pohybuje okolo 26 let.

Průměrná délka braní drogy je osm let. "Přibývá lidí, kteří drogu neužívají injekčně. To bylo dříve velmi běžné, dneska spíše šňupou. Je to zřejmě i tím, že se bojí, aby droga nenechala viditelné stopy," popsal Adameček. Trendem posledních let jsou i mladé ženy na mateřské, které mají problém s alkoholem. Pracovníci Advaity se stále častěji setkávají s lidmi závislými na automatech a sázení. Hráčům je často sotva osmnáct, vášni propadnou i šedesátiletí.

Pervitin mu dala matka v 11 letech, teď se mladík léčí v komunitě, 15. září 2011, MF DNES, Jan Šebelka, sol


KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz