Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyVychází kniha o kyberšikaně

Další články klubu

05 | 09 | 11 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Vychází kniha o kyberšikaně

Výběr z tisku: Na českém trhu je kniha, která má radit učitelům, jak s dětmi účinně mluvit o kyberšikaně, tedy šikaně prostřednictvím SMS zpráv, e-mailů nebo sociálních sítí. Dílo Kyberšikana - pracovní materiály pro učitele, žáky i studenty britské autorky Vanessy Rogersové doplnili čeští odborníci z projektu Minimalizace šikany o údaje a statistiky z českého prostředí a o příběhy šikany z českých škol.

obálka knihy Důležitou součástí knihy jsou podle českých spoluautorů návody, jak s dětmi pracovat. Učitel má třeba k dispozici příklady nejrůznějších situací a děti o nich mají diskutovat a rozhodovat, zda jde o kyberšikanu, nebo ne. Další aktivity upozorňují na rizika, která v elektronickém prostředí hrozí, nebo varují děti, aby dávaly pozor, co o sobě zveřejňují na sociálních sítích.

Kyberšikana je podle lektora projektu Minimalizace šikany Davida Čápa jednou z forem šikany. "Je to snaha ublížit, ponížit buď jednotlivce, nebo skupinu. Často je to dlouhodobá, opakovaná snaha a důležité je, že to je za využití informačních technologií," uvedl Čáp. Jde o hanlivé nebo urážlivé SMS či MMS zprávy, e-maily a zesměšňující nebo ponižující obrázky a videa zveřejněná prostřednictvím internetu, případně celé webové stránky.

Přestože podle Čápa kyberšikana zpravidla souvisí se školním prostředím, školy ji prý často přehlížejí a odůvodňují to tím, že se odehrává mimo školní lavice. "V obrovské míře - kolem 80 procent - agresor pochází ze stejné třídy nebo ze stejné školy jako oběť," podotkl Čáp.

Projekt Minimalizace šikany má na starosti občanské sdružení Aisis, činnost zahrnuje především školení pedagogů, kteří mají zájem o bezplatné vzdělávání na toto téma. Semináře pro učitele mají následovat i v budoucnu, stejně jako kurzy pro preventisty, výchovné poradce, ředitele škol a jejich zástupce. Pracovníci projektu chtějí pořádat i semináře pro rodiče.

Rezervy v prevenci proti rizikům na internetu v minulosti přiznalo ministerstvo školství. Martin Krejza z úřadu na konferenci v Senátu uvedl, že metodický pokyn pro učitele ohledně šikany je z roku 2004 a pojem kyberšikana se v něm vůbec nevyskytuje.

Česká republika patří podle studie Evropské unie spolu s Estonskem, Litvou a Švédskem k zemím, kde jsou děti nejvíce ohroženy rizikovým obsahem internetu. Asi dvě třetiny z nich se již setkaly na internetu s pornografií, šikanou nebo zneužitím osobních dat.

Kniha radí učitelům, jak s dětmi mluvit o kyberšikaně, 25. srpna, ČTK, har pba

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Martin Holiš tip
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz