01 | 09 | 10 
Kdo si hraje, nezlobí...
Jednoho dne jsme na klubu vytáhli ze skříně společenskou hru Aktivity. I přestože bylo léto, tedy období, kdy do klubu chodí méně klientů, se tahle hra celkem chytla. Nejvíce asi mezi mladšími klienty, ale i ti starší si sem tam sedli a také se přidali. V jednu chvíli měla hra hodně úspěch, hrála se vždy po celou dobu otevírací doby, a také se hodně rozjelo luštění křížovek ze starých časáků. Tak jsme se rozhodli reagovat na dění v klubu a udělat každoroční letní prevenci formou hry. Dá se to všelijak vymýšlet, doplňovat a kombinovat, a koho baví pastelky a chce zúročit hodiny výtvarky absolvované na základce, má možnost se realizovat. O nic nejde, „žádnej Lada z nebe nespadl a umění má být svobodné“. 1) Křížovky Tady není potřeba nic dlouho rozebírat. Prostě si vymyslíte křížovku a klienti v ní doplňují pojmy a věci související se specifickou prevencí, kterou zrovna máte v plánu dělat. Tajenku pak může tvořit doplnění věty, která dává určitou radu a poukazuje na nějaký ten nešvar. Fantazii se tu klade jen nízký práh, aby to bylo úměrné vaší cílové skupině a prostředí, ve kterém se pohybuje.
A co to přinese? - rozšíření slovní zásoby a znalostí
- otevírá to témata, o kterých lze dále diskutovat
- je to nenásilná a zábavná forma
- klienti se zabaví a nenudí se
2) Aktivity ve tvém městě Namalujte si na velkou kartónovou desku plán vašeho města. Zakreslete tam místa, kde se klienti scházejí (park, lom, přehrada,…), jednotlivá sídliště a čtvrti (Písečná, Staré Blansko, Sever,…), nádraží, úřady a důležité instituce (pracovní úřad, soud, městský úřad, školy, policie, nemocnice, hasiči, sportoviště…) a další důležitá místa jako SK8 park, legální graffiti plocha, váš klub, sídlo Terénního drogového programu (pokud je), atd. Hlavní je, aby ta místa byla něčím specifická pro vaše klienty a souvisel s nimi nějaký způsob chování, nebo aktivit. Je dobré, když si tahle místa klienti vymýšlí sami. Do hracího plánu (vašeho města) nalepte jednotlivá herní políčka jako v klasických aktivity (buď si políčka namalujte a nebo oskenujte z originálu. Pšššt:-)). Poskládejte z nich trasu procházející vaše město. U nás to začíná příjezdem na vlakové nádraží a končí na hřbitově. No, má se to přiblížit co nejvíce realitě:-). Na jednotlivá důležitá místa dejte políčko s názvem místa. Pro tyhle místa si vyrobte „vracecí“ a „postupovací“ karty. Příklad: „Vyspal si se na přehradě s nějakou holkou a nepoužil kondom. Můžeš vyhrát syfilis nebo AIDS. Jdi o 4 políčka zpět.“ - to je vracecí karta pro přehradu. A tady je postupovací karta pro úřad práce: „Zaregistroval/a si se do tří dnů od ukončení zaměstnání / školy po prázdninách na úřadě práce. Zdravotní pojištění za tebe platí úřad práce. Jdi o 2 políčka vpřed.“ Vracecí a postupovací karty obsahují věci, které souvisí s důležitým místem na hracím plánu a dají se tu zahrnout různá témata: drogy, sex, vztahy, vandalismus, úřady, ekologie, týrání zvířat, rasismus, atd. Můžete se i vyblbnout:-) např. „Při přecházení kolejí na nádraží používáš podchod. S nárazníkem vlaku si nepotykáš. Jdi o 2 políčka vpřed.“ Jak se hra hraje? Hra se hraje jako klasické aktivity, dobré je vyrobit si i vlastní karty (pantomima, vysvětlování, kreslení - to jde zase oskenovat, nebo si namalovat) a dát tam slova a slovní spojení související s tématy, které do toho chcete zahrnout. Například: pantomima - stabilizovaná poloha. Pokud ji klient dokáže předvést, má nějaké znalosti z první pomoci. Nebo vysvětlování - otrava alkoholem. Pokud to umí vysvětlit, ví, jak to vypadá a jak se to projevuje. No a pak zkrátka postupujete po políčkách, podle toho jak úspěšně procházíte buď políčka kde kreslíte, vysvětlujete, nebo předvádíte a když vás to posune na nějaké místo, vylosujete si vracecí a nebo postupovací kartu, která s tím místem souvisí a ta vás po přečtení buď posune dopředu a nebo vrátí. Tým, co dojde první do cíle, vyhrává. Co vám hra může dát? - orientaci ve svém městě nebo městské části. Víte, kde jsou jaké úřady a instituce.
- pomocí vracecích a postupovacích karet si zafixujete jaké chování je vhodné a jaké je pro dané místo rizikové (např. koupat se opilý na lomu), na co je dané místo dobré (co si můžu vyřídit na úřadě), či jak se chovat v určitých situacích (chtěl sis zamalovat, tak jsi šel na legál).
- rozšíříte si znalosti, schopnosti a dovednosti (vysvětlování, pantomima, kreslení)
- hra otevírá témata pro diskuzi
- hra je interaktivní - vracecí a postupovací karty si můžou hráči vytvářet sami na základě svých negativních i pozitivních zkušeností (dělal sem to a to a stalo se mi při tom to a to)
PVC team
|