Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyNízkoprahy pod lupou 2010 - 2. část

Další články klubu

02 | 06 | 11 Verze pro tisk

ČAS

Nízkoprahy pod lupou 2010 - 2. část

1. část:

6. Výsledky prvního roku výzkumu

Dotazování proběhlo v období 20. 12. 2010 - 10. 1. 2011. Celkem bylo dotazováno 129 klientů, kteří vyplnili verzi pro mladší a 277 klientů, kteří vyplnili verzi pro starší. Do výzkumu se zapojilo 39 klubů.

Průměrný klient nízkoprahového klubu je chlapec české národnosti ve věku 15 let, který chodí na základní školu a poslouchá hip hop. Cesta z domova od klubu, kde nejčastěji tráví čas povídáním se svými kamarády, mu trvá necelých deset minut. Do klubu chodí déle než jeden rok a jeho rodiče s tím souhlasí, nebo alespoň nic nenamítají. (5, 6)

(5) Průměrný klient

 
(6) Polovina klientů v klubech se hlásí k hip-hopu. Následuje disco s 20 %.  

Zdaleka nejsilnější věkovou skupinou klientů, navštěvující kluby, jsou děti ve věku 13 až 15 let. Polovina všech klientů se hlásí k hip hopu, na druhé příčce je disko, ke kterému se hlásí 20%. Styly jako emo, punk nebo skinheads jsou v klubech zastoupeny pouze v zanedbatelném množství 1% až 2%. (5, 6)

Kluby mají vesměs velmi podobná pravidla. Výjimkou jsou pouze pravidla „manipulace s cigaretami v klubu“ a „vstup pod vlivem“. Naprostá většina klubů má stolní fotbálek, počítače s internetem a dataprojektor. (7, 8)

(7) Kluby mají vesměs velmi podobná pravidla. Výjimkou jsou pouze pravidla „manipulace s cigaretami na klubu“ a „vstup pod vlivem“.

 
(8) Naprostá většina klubů má stolní fotbálek, počítače s internetem a dataprojektor.

Dle vlastního hodnocení jsou kluby kapacitně vytížené až přetížené. Jejich otevírací doba je průměrně 17 hodin týdně 4 dny v týdnu. (2,3)

(2) Kluby jsou kapacitně vytížené až přetížené.

 
(3) Kluby jsou průměrně otevřené 17 hodin týdně / 4 dny v týdnu.

Kluby prokazatelně pracují s klienty, které lze považovat za ohrožené či ohrožující. Jde o klienty, kteří se setkali se sociálním kurátorem, byli trestně stíháni, či mají zkušenost se sebepoškozováním. (9)

(9) Nízkoprahové kluby pracují (TAKÉ) s klienty, které lze považovat za ohrožené či ohrožující.

Nejrizikovější věk pro začátky s experimentováním nejen s návykovými látkami, ale i se sexem a sebepoškozováním, je věk mezi 12 a 13 rokem let. Tento závěr však bude dále sledovat a ověřovat v příštích letech realizace výzkumu.

Přes všechno rizikové chování se zdá, že vnitřní (podvědomý) hodnotový žebříček mají klienti nastavený poměrně příznivým způsobem. Na prvních příčkách v průměru uvádějí hodnoty „já - jaký bych chtěl být“, „láska“ a „zábava“. Na posledních příčkách jsou oproti tomu „nuda“, „smutek“ a na úplně posledním místě „tvrdé drogy“. Ukazuje se ale, že průměrný žebříček za celou ČR se může značně lišit od žebříčku hodnot v konkrétním klubu. (10)

(10) Přes všechno rizikové chování se zdá, že vnitřní (podvědomý) hodnotový žebříček mají klienti nastavený poměrně příznivým způsobem. Na prvních příčkách jsou... na posledních příčkách jsou...


Denisa Dohányosová, Jan Krajhanzl


Příště pokračování - další konkrétní výsledky a grafy, na závěr vám také nabídneme výsledky výzkumu přehledně v ČASovaném obČASníku ve formátu pdf.

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek

Hela JEŠTĚ JEDNOU:
Ten můj dotaz "pro koho vlastně jsme" neměl být znovu prvotní otázkou...ale spíš takovým povzdechnutím, protože:
....jsme nuceni definovat obtížnou životní situaci, jsme nuceni jí umět poznat, pracovat s ní a definovat, jak se ta situace změní za našeho působení...

ale v reálu to pak může vypadat tak, že:
1) mnoho dětí a mladistvých do těch kolonek prostě nezapadá, protože nejsou tak ohroženi, možná jsou potenciálně ohroženi, což ale nevíme, ale je to naše spásná formulace, a nakonec k nám většina lidí chodí hrát fotbálek, a vykecat se normálně o životě (což neříkám, že je špatně)
ale je z toho akorát spousta diskuzí a řešení, co jako dělat s klienty, kteří si knám chodí "jenom" zahrát fotbálek a nebo si jen pokecat o filmech...no a co? pracujme i s těmi a nevyhazujme je

2) neumíme (a často ani nechceme) s těmi opravdu ohroženými pracovat a vyřazujeme je na základě pravidel klubu a zvyšování prahu a zase nám tam zbudou jen ti "hodní"

3) ti opravdu ohožení často klub míjí a ani v terénu je nedosáhneme (a z vlastní praxe vím moc dobře, že i klienti, se kterými máme dobrý vztah mají průsery, o kterých ani nevíme a dozvíme se je nějak bokem)

4) můžeme dělat klienty a problémy i tam, kde nejsou - prostě z nich mermomocí vytáhneme něco, co může být problém

a co jsem tím vlastně chtěla říct? asi to, že klub (terén) by měl být primárně vyhledávací, filtrovací a předávací službou....že bychom si neměli klienty ňuchňat pro sebe, že bychom se měli víc uvolnit ve věcech, který děláme a nelpět tolik na tom co je psáno, že bychom neměli vylučovat někoho jen proto, že zrovna aktuálně není v obtížné situaci...

snad jsem srozumitelná, je to jen takových pár myšlenek, který mě znovu a znovu napadají při diskuzích a lektorování...
H.

Aleš Herzog POROVNÁNÍ:
Je škoda, že jsme do výzkumu nezapracovali porovnání základních dat o dětech např. pár třídami školy z města, kde žádný klub není. Viděli bychom možná rozdíly, na základě kterých lze dělat přesnější závěry o populaci klientů NZDM versus celkové populaci.

Sám nemám ucelený názor na to, zda získaná čísla jsou malá nebo velká... je to ambivalentní... překvapilo mne, že relativně významná část populace volala na telefonní krizovou linku, to jsem nečekal. Pokud porovnám počet dětí, které byli v diagnostickém ústavu, krizovém centru či azylovém domě (kolem 10) s těmi 33 se zkušeností s kurátorem, tak z toho vyplývá, že sociálně právní ochrana má u nás v ČR relativně dost úzký záběr. Čili pokud už se někým zabývá kurátor, má velkou šanci skončit v takovýchto zařízeních...

A jinak otázka, komu jsou NZDM určena: To myslím, že většina klubů v konkrétní lokalitě ví, tedy kdo je využívá a s kým se míjí a z jakého důvodu...

Simona A DÁL...:
na další stranu - nejsou to trochu zjednodušené závěry? "zachycení" člověka v síti ať už policie, služeb atd. nevypovídá o jeho reálném ohrožení, problémech a tématech. vlastně mi z těch dat a otázek nějak uniká, na co mají odpovědět. jsem zvědavá na další. a nabízí se další pohled. není chyba v těch barácích, kde sedíme a čekáme, kdo a s jakým "problémem" přijde?

LU §§§§:
To Tomaš Žák:
Je to tím, že je to stále nezodpovězená otázka, na kterou vždycky dojde. Mám pocit, že je to jako hledat kámen mudrců, svatý grál či perpetum mobile yikes)

Tomáš Žák CÍLOVKA:
Koukám, že se v poslední době čím dát častěji objevuje v komentářích, ale i článcích otázka: "Komu jsou NZDM určena?" Že by se vracel nějaký bumerang?

Tomáš Žák POROVNÁNÍ VÝSLEDKŮ:
Ahoj, asi by bylo zajímavé vidět "slepou" tabulku s výsledky všech klubů. Tohle jsou "jen" průměry.

Martin Holiš PŘEDMĚT (*)::
Ahoj,
podle mě je klíč v tom, jak zařízení řízeně (ne) pracují s profilací své klientely. Drtivá většina zařízení s tím (=nepříznivá sociální situace a vše kolem toho) dlouhodobě odmítá pracovat.

Tohle můžu jednoznačně doložit z dlouhodobého lektorování pro ČAS ale i pro jiné subjekty, z auditování služeb, z mnoha metodických vedení a konzultací, stáží, diskusí na skupinách, KPSS atd. Pro většinu NZDM je tohle prostě a jednoduše nezkousnutelné.

Zařízení tohle selektování a profilaci směrem k práci s pouze rizikovou klientelou vnímají jako:

a) něco co dělat odmítají (nikdy se to tak nedělalo, nikde to tak nevidím, takže proč bych to dělal),
b) něco co po nich nesmyslně požaduje zákon (prostě je blbě postavený a nezohledňuje naše specifika)
c) anebo jim to tlačí "ten divnej punker" Holiš (on je divnej a co říká divnej je divný),
d) anebo se cítí být minimálně "na pomezí" ale spíše dost  volnočasovými zařízeními které jsou náhodou kvůli financím v sociálním ranku
e) anebo by to znamenalo velké množství služeb zavřít, jelikož na jeho provoz nebude dostatek klientely - nevyplatí se

Spoléhat se pouze na "samočistící schopnost klubu" - že se ti správní klienti vyfiltrují sami sice kdysi stačilo a fungovalo, ale ono se po nás už vyžaduje víc - aktivně na tom dělat.

Helo, výzkum je výborná zpětná vazba - ať už to povede kamkoliv - bude to asi zasloužené.

Hela MOŽNÉ HYPOTÉZY:
Ahoj, napadá mě několik hypotéz:
1) dotazníky vyplňovali motivovanější (víc v pohodě) klienti
2) dotazníky vyplňovala většina mladších klientů, kteří ještě nemusí mít zkušenosti s výše uvedenými
3) asi mají nzdm hodné klienty smile))
4) neříkali pravdu
Počty mě také zarážejí - třeba i ty diagnosťáky...to mi přijde dost malé číslo

Otázka, kterou kladu já: pro koho tu vlastně jsme a kde jsou ty problémové a ohrožené děti, které máme vydefinované v cílových skupinách?

a druhá otázka...jestli výzkum nakonec nebude spíš k neprospěchu, protože se to taky může interpretovat tak, že zas tolik problémových dětí není...

Aleš Herzog VÝKOP:
Myslím, že výsledky stojí za diskusi. "Vykopávám" diskusi. Např. počet klientů, kteří uvedli s institucemi či vlastním nebezpečným jednáním je relativně nízký (např. sociální kurátor 33 ze 400, vlastní trestní jednání 20 z 277). Čím to?

Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2022 | portal@streetwork.cz