Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyNová vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Další články klubu

17 | 02 | 11 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Nová vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Výběr z tisku: „Naše dítě“, takové pojmenování se mezi zainteresovanými pomalu začíná vžívat pro novou zmocněnkyni vlády pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Osmatřicetiletá právnička, kterou do funkce včera jmenovala vláda, totiž v nadaci Naše dítě dlouhodobě pracovala.

Mgr. Monika Šimůnková (foto: www.vlada.cz)Jinak je ale nová zmocněnkyně pro pracovníky organizací zabývajících se lidskými právy zcela neznámou osobou. Je první právničkou a první ženou na této pozici. Její předchůdci, povětšinou bývalí disidenti minulého režimu, byli profesí novináři, lékaři, kazatelé, úředníci a rockeři. To, že vláda hledá kandidáty v právním prostředí, potvrdil již minulý týden poradce premiéra Roman Joch. Že to bude žena, to prořekl v neděli před médii ministr Radek John.

„Ráda bych pokračovala v tom pozitivním, co bylo uděláno mými předchůdci. Priority zůstávají stejné,“ uvedla Šimůnková včera po svém jmenování. Nejdřív se však chce seznámit se svým asi šedesátičlenným týmem na úřadu vlády.

Po odchodu Michaela Kocába zůstala funkce lidskoprávního zmocněnce půl roku neobsazena. Právnička, která ji nyní zaujme, chápe podle premiérových poradců svou roli úřednice, u níž je její práce důležitější než její osobnost. Vláda podle Nečase rozhodla o jeho návrhu jmenovat Šimůnkovou jednomyslně.

Nová zmocněnkyně bude muset věnovat pozornost i tématu romské integrace a postavení dalších etnických a sexuálních menšin a diskriminovaných skupin. Romský předák Karel Holomek to vidí tak, že témata dětí, genderu a postižených jsou závažná, ale nikdo je nezpochybňuje. Co ale podle něj zpochybňováno je a co společnost vnímá nejhůře, jsou problémy soužití Romů a s Romy. „Proto ta mladá dáma nemá šanci. Bůh jí pomoz!“ je přesvědčen Holomek.

Zatím nejostřejší kritiku ovšem vzbudilo jmenování Šimůnkové u Jiřího Fialy, aktivisty za práva otců. „Nevidíme zatím žádný důvod, abychom tuto osobu v její funkci podpořili,“ uvedl na webu sdružení nespravedlivě diskriminovaných otců.

Šimůnková působila sedm let v nadaci Naše dítě. V roce 2006 dostala ocenění právník roku v oboru rodinného práva za projekt Linky právní pomoci zaměřené na trestné činy páchané na dětech. Právě toto téma jí zřejmě přineslo přízeň premiéra Petra Nečase. V roce 2007, kdy byl ministrem práce a sociálních věcí, si Nečas se Šimůnkovou notovali v pořadu Českého rozhlasu. Ona se pochvalně vyjadřovala o práci jeho resortu na poli ochrany zneužívaných dětí a on to kvitoval zmínkou o závažnosti takových případů.

Monika Šimůnková

Právnička zabývající se ochranou dětí vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. * V letech 1997 až 2003 působila v řadě právních kanceláří. * V letech 2004 až 2010 pracovala jako právnička a zástupkyně ředitelky Nadace Naše dítě. * Iniciovala vznik bezplatné Linky právní pomoci při nadaci. * Byla vedoucí projektu Internet Hotline, první české internetové horké linky pro boj s dětskou pornografií. * Linka právní pomoci, vedená Šimůnkovou, byla oceněna v soutěži Právník roku 2006 v kategorii rodinné právo.

Lidská práva bude hájit expertka na ochranu dětí, Lidové noviny, 17. 2. 2011, rk

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Milada dětičky
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz