Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyBezdomovci mají dostávat alkohol zdarma

Další články klubu

10 | 01 | 11 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Bezdomovci mají dostávat alkohol zdarma

Výběr z tisku: Ráj bez střech nad hlavou. Experti z kanadského Centra pro výzkum závislostí doporučují zavést program bezplatného výdeje alkoholu závislým bezdomovcům coby prevenci konzumace kolínské, čistících prostředků či ústní vody. Osobité doporučení je součástí návrhu zvýšit cenu alkoholu za účelem snížení počtu zranění a onemocnění spjatých s jeho konzumací.

ilustrační fotoNávrhu expertů působících na Univerzitě Victoria byl zveřejněn ve studii, o níž referuje zpravodajský server The Canadian Press. Autoři studie v rámci průzkumu zmapovali cenovou hladinu alkoholu v provincii Britská Kolumbie. V přepočtu lze v tamních prodejnách pořídit jednotku alkoholu (plechovku piva, sklenici vína, panáka kořalky) již za 58 kanadských centů (11 Kč). "Obchody nabízejí spoustu laciného pití," uvedl šéf průzkumu Tim Stockwell. Zvýšení minimální ceny jednotky alkoholu na 1,50 kanadského dolaru (28 Kč) by podle něho mělo významný dopad na počet lékařských ošetření, dopravních nehod i pohlavních onemocnění.

Podle Stockwella je dokázáno, že zvýší-li se cena alkoholu, negativních důsledků jeho konzumace ubude. "Vím, že není příliš populární to říkat, ale je to v zájmu veřejného zdraví a bezpečnosti". Stockwell nicméně připustil, že kvůli zvýšení minimální ceny alkoholických nápojů by nejchudší konzumenti mohli přejít na levnější, avšak nebezpečnější výrobky na bázi alkoholu, např. kolínskou, nemrznoucí směsi, ústní vodu či různé čistící prostředky. Navrhuje proto zvýšení minimálních cen doprovodit zřízením programu pro bezplatný výdej alkoholu závislým bezdomovcům.

V kanadské provincii Ontario obdobné programy údajně vykazují dobré výsledky. Alkoholikům bez přístřeší tam každých několik hodin vydají malé množství alkoholu. Ve výsledku tak méně pijí, mají méně zdravotních potíží, méně se dostávají do konfliktu s policií a tráví méně času za mřížemi.

"Svým způsobem to šetří veřejné prostředky. Lidé samozřejmě pokládají za ujeté utrácet peníze daňových poplatníků za alkohol pro tyto osoby. Nicméně narkomanům závislým na heroinu se metadon podává, tak proč neposkytnout obdobný režim alkoholikům? Alkohol má na svědomí mnohem více úmrtí, mnohem více hospitalizací. Škatulkujeme si ho odděleně od ostatních drog a zapomínáme, jak vážný problém představuje".

Bezdomovci by měli dostávat alkohol zdarma, Týden.cz, 31.12.2010, mac

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Martin Holiš schizofrenni
Milada tolerance
Martin Holiš C2H5OH
Zobrazit vše
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz