Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyJak se vybírá poradna? Podle ceny

Další články klubu

22 | 11 | 10 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Jak se vybírá poradna? Podle ceny

Výběr z tisku: Velký třesk může v Olomouckém kraji nastat ve službách zaměřených na ohrožené děti a jejich rodinné prostředí. Jedenáct ze třinácti takzvaných individuálních projektů z této oblasti zahrnutých do jednoho výběrového řízení má získat pražská Poradna pro občanství, občanská a lidská práva. Poradna zatím nemá v kraji žádné lidi ani zázemí, podle hejtmanství, který vítěze vybíralo, byla ale hlavním kritériem cena. Pracovníci regionálních organizací, kteří dosud poměrně širokou nabídku v terénu i v ambulancích zajišťovali, jsou zaskočení a tvrdí, že nástup pražské poradny může být pro jejich služby likvidační.

ilustrační fotoNová „štika v rybníku“ by podle nich mohla způsobit rozpad dosavadní dlouhodobě budované celokrajské sítě praktických služeb a poraden pro ohrožené děti. Zástupci poradny z hlavního města naopak mají představu, že, v případě potvrzení svého vítězství, od ledna v regionu rozjedou svoji funkční síť. Smístními hodlají spolupracovat. Uchazečům šlo celkem o více než 35 milionů korun z evropského fondu. Zástupci kraje, který výběrové řízení na rozdělení tohoto „balíku“ připravili, říkají, že zatím vítěze nemohou potvrdit. Jenže ti, co měli možnost podávat přihlášky, říkají, že rozhodovalo jediné. Cena. A tu pražská poradna ve většině z třinácti podbodů projektu nasadila nižší. „Ano. Hlavním kritériem výběru byla cena,“ potvrdila náměstkyně olomouckého hejtmana Yvona Kubjátová.

Nechtěla spekulovat o důvodech. Podle neoficiálních informací by ale byla úředníky navržená omezení jako právě podmínka sídla organizace v Olomouckém kraji považovaná za diskriminační. Výsledky výběru budou mít krajští radní k dispozici až na začátku listopadu. Jenže nedávné otevírání obálek s nabídkami bylo veřejné. A poskytovatelé sociálních služeb proto tuší, že neuspěli. „Třeba v našem případě jsme měli požadovanou cenu pro konkrétní službu na rok a půl 3,9 milionu. Pokud vím, pražská poradna ji nasadila na 2,7 milionu,“ popsal Richard Kořínek z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni. Myšlenku zavést soutěž a konkurenci do dané oblasti nepovažuje za špatnou. „Ale rozhodovat by měl objem a kvalita poskytované péče. Ne pouze cena,“ řekl Kořínek.

„Ještě nemáme oficiální výsledky, ale víme, že v některých částech té zakázky jsme měli nejlepší cenu,“ potvrdil informace ředitel pražské poradny Miroslav Dvořák. Jestliže zvítězí, hodlá otevřít pět poboček se sídly ve všech okresních městech. „Práci s rodinami bude postupně v terénu zajišťovat na pětadvacet sociálních pracovníků, psychologů a speciálních pedagogů. Budou to lidé s kvalifikací, znalí terénu, místní,“ popsal Dvořák.

Pro organizace z kraje by prohra znamenala většinou konec služeb. Navíc se obávají, že podobnou marketingovou strategií by se pražská organizace mohla dostat i do dalších služeb. Třeba terénních, které nekladou velké nároky na zázemí. „Nabourali se do systému způsobem, jaký nikdo nečekal,“ shodují se lidé z neziskovek v regionu. Obvykle se ucházeli o jednu, či dvě části projektu. Nikdy ne o všechny.

Většina organizací pak z peněz individuálního projektu evropského programu hradila chod služby. „Nezískání dotace by pro tuto oblast naší práce v podstatě likvidační,“ uvedla Lenka Poláková z Fondu ohrožených dětí. Konkrétně by se v jejich případě omezení dotklo například pomoci rodinám v hmotné nouzi či při rozvodových sporech. „Dlouhodobě pomáháme dětem, které jsou nějak ohrožené, mají třeba problémy ve škole. Pracujeme s celými rodinami na zlepšení situace. Pokud s žádostí o podporu neuspějeme, museli bychom tuto službu nejspíš zavřít,“ souhlasila vedoucí olomouckého P-centra Dagmar Krutilová.

Dvořák se naopak nedomnívá, že by si vzali příliš velké sousto ani že by ohrozili práci již zavedených organizací. „Nejsme žádnou malou organizací, která by přišla do kraje a chtěla subdodávkami řešit služby. Chceme mít v kraji velkou základnu pracovníků, kteří budou moci využívat právnické zázemí v Praze,“ popsal Dvořák s tím, že nehodlají mít v dané oblasti monopol. „Současně budou fungovat i místní organizace, které budou mít peníze třeba ze zdrojů ministerstva,“ oponuje Dvořák. Jenže odmítnutí uchazeči se na pomoc ministerstva příliš nespoléhají. „To se snaží převést co nejvíce pravomocí při rozdělování evropských peněz na kraje, takže nejspíš nebude mít důvod ještě podporovat stejné projekty,“ vysvětlila Krutilová.

FAKTA Kdo se ucházel o dotace

O dotaci se ucházely mimo jiné i regionální pobočky organizací: P-centrum, Člověk v tísni, Podané ruce či Fond ohrožených dětí. Předpokládaná hodnota zakázky činí celkem 35 801 000 korun. U každého z 13 podbodů zakázky může žadatel navrhnout nižší cenu.

FAKTA Služby pro ohrožené děti

Spektrum sociálně akvizičních služeb zahrnuje výchovné, a vzdělávací služby, zprostředkování kontaktu s okolím, terapeutické činnosti a pomoc při uplatňování práv a při obstarávání osobních záležitostí. Dalšími aktivitami jsou programy zaměřené na rozvíjení sociálních dovedností, výchovných činností, pracovních návyků a využití volného času.

Jak se vybírá poradna? Stačí, když nabídne nejnižší cenu, Mladá fronta DNES, 23.10.2010 - Jitka Janečková

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
sima nadsazka
Martin Holiš re:coze
sima coze?
Martin Holiš aha
Zobrazit vše
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz