Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyKriminalita dětí klesá, brutalita roste

Další články klubu

14 | 07 | 10 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Kriminalita dětí klesá, brutalita roste

Ačkoli kriminalita dětí a mladistvých v posledních letech postupně klesá, její závažnost naopak vzrůstá. Loni státní zástupci v Česku řešili sedm vražd spáchaných nezletilci a mladistvými a dalších 714 loupeží. S největší kriminalitou mládeže se tradičně potýkaly oba moravské kraje a severní Čechy, nejnižší byla v Praze. Konstatuje to Zpráva o činnosti státního zastupitelství za rok 2009, kterou v uplynulých dnech zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Čerpá přitom z informací, které se loni scházely z jednotlivých regionů.

ilustrační fotoV lednu loňského roku odložilo pro nezletilost pachatele Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem případ teprve 14letého chlapce, který se pokusil zavraždit desetiletou dívku. „Školák dívku obral o mobilní telefon a další věci, když mu vše vydala, začal ji topit v potoce,“ uvedla náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.

„Zprávy nižších státních zastupitelství upozorňují na gradaci protiprávní činnosti nezletilých a mladistvých pachatelů ve smyslu posunu od trestné činnosti majetkové (krádeže) směrem k násilné (loupeže),“ uvádí zpráva NSZ s tím, že u mladistvých pachatelů od 15 do 18 let jde většinou dokonce o sériovou trestnou činnost.

„Důvody přetrvávají z minulosti. Nevhodné rodinné prostředí, s tím spojená značná absence ve škole, stoupající agresivita a citová deprivace. Veškerá výchovná opatření se míjejí účinkem, takže nakonec tyto děti svůj antisociální vzorec chování začnou považovat za běžný způsob života,“ analyzuje příčiny materiál. Nejohroženější skupinu tvoří podle jeho autorů děti z chudých rodin, sociálně nepřizpůsobivých rodin a chovanci ústavů pro mládež. Problémem je šikana na školách i rozšířené experimentování s drogami.

Snížení hranice na 14 let by se projevilo

Ze sedmi loňských vražd mají šest na svědomí mladiství pachatelé, pouze v jednom případě byl pachatel mladší 15 let. Loupeží však děti do 15 let spáchaly 263. Přitom 40,3 % z nich provedli pachatelé ve věku mezi 14. a 15. rokem. „Což ukazuje, že počet loupeží, byl-li by naplněn původní záměr snížit v novém trestním zákoníku věkovou hranici na 14 let, by se znatelně zvýšil u kategorie mladistvých,“ konstatují autoři zprávy.

Celkově loni stanulo před soudem 4147 mladistvých, o 192 méně než v roce 2008. Dětských pachatelů do 15 let, kteří nejsou trestně odpovědní, vykázaly loňské statistiky 2430, tedy o 692 méně než o rok dříve. Svoji roli na celkovém poklesu případů hraje demografický vývoj, kdy populačně silné předrevoluční ročníky již dospěly a mladých je méně.

Kriminalita dětí klesá, ale jejich brutalita roste, www.novinky.cz, 13.7.2010, Josef Koukal, Právo

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
xyz kriminalita mládeže
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz