Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeOdborná sekceZ praxeFacebook z různých úhlů pohledu

17 | 03 | 10 Verze pro tisk

Facebook z různých úhlů pohledu

Na úvod se asi patří zdůraznit, že nejsem žádným „expertem“ na Facebook či sociální sítě obecně. Tento článek je jen o pár mých pohledech na věc.

Pohled první

Facebook (FB) jsem dlouho ignoroval. Nechtěl jsem se někam registrovat, vkládat tam svá osobní data, neviděl jsem pro to žádný důvod. E-mailová pozvání jsem pravidelně mazal. Pak přišla vajíčková „válka“ a FB byl přetřásaný v médiích každým dnem. Diskuze, o čem, že ten Facebook je, se dostala i do naší organizace. Není se čemu divit, vajíčková skupina byla právě z Kolína. Chvíli to ještě trvalo, ale protože nelze poznat FB bez toho, abyste „byli na něm“, založil jsem si účet, zatím jen pod tajemným jménem. A začal zkoumat.

Pohled druhý - zdání klame

ilustrační fotoFB se zdá být skvělý, cool, přátelský, spojující všechny se všemi. Zdá se být průzračně přehledný a jednoduchý, lehce ovladatelný. ALE! Ne vše je, čím zdá se být. Zaregistrovat se a zveřejnit svá osobní data je opravdu jednoduché a rychlé. Stejně rychlé je i vkládání všemožných příspěvků (textů, fotek, videí či odkazů), jakož i hledání a přibírání „přátel“. Co však již tak jednoduché není, je nastavení soukromí. Nastavení je několika úrovňové. U všeho možného můžete nastavit, jestli to můžou vidět všichni nebo nějaký omezený okruh. Lze si například definovat v seznamu přátel různé skupiny a k nim přiřazovat zveřejňování různého obsahu.

Pohled třetí - dospívání v síti

Ač je FB omezen věkově, pohybují se na něm i děti! Ty se tam přesunuly z Lide.cz a Libimseti.cz. Své soukromí často, jako i někteří dospělí, neřeší. Je to prostě jen zábava, zabiják času, virtuální komunikace, která je jen o kousek posunutá. Takže, aniž byste se stali „přáteli“ vašich klientů či i kohokoliv jiného, často se dostanete k obsahu, který byste nečekali. Fotky s rostlinami konopí focené webkamerou, pořezané ruce, alkoholu holdující děcka, atd. Pak je tu členství ve skupinách či fanouškovství stránek. Tyto fungují jako vyjádření souhlasu s určitým názorem, což jsou taky dosti citlivé údaje. Možná byste se divili, kolik klientů má v seznamu skupin nějakou tu rasistickou.

Pohled čtvrtý - kyberšikana a falešné identity

O tom už se taky v médiích hodně píše. Zesměšňování učitelů. Zveřejňování cizích fotek, které mají dotčenou osobu poškodit. A opět neuvěřitelná důvěřivost. Více viz odkazy.

Pohled pátý - Jsme na Facebooku

Ano, naše organizace využívá „firemní“ profil pro svojí prezentaci na této síti. Jde o krátké články, fotky či videa. Slouží de facto jako jakýsi organizační deník aktualit. I naše NZDM má svůj profil, i když udělaný jako „osobní“. Ten funguje jen chvíli. Osobní profil umožňuje interní (jeden s jedním) komunikaci pomocí zpráv či instant messengeru (něco jako ICQ). Problémem může být uveřejňování fotek a videí s klienty.

Pohled šestý - potenciál FB

  • Být v kontaktu s klienty, když zrovna nejsou v klubu - model Terénní práce on-line, který představili kolegové z Holandska. Je to vlastně práce v přirozeném prostředí současných dospívajících, ale zase bych to moc nepřeceňoval, přece jen face to face je nenahraditelné.
  • Poznat svět klientů
  • Nakouknout do soukromí konkrétních klientů - ale za cenu „šmírování“, které nám sic sami umožňují svým přístupem k zabezpečení svého profilu.
  • Prezentovat se klientům pro ně atraktivní formou.
  • Přináší téma bezpečného pohybu na internetu obecně.

Pohled sedmý a poslední - doporučení

Otázka nestojí: „být, či nebýt?“, ale spíše „znát, či neznat?“ a na ni je odpověď určitě znát. Internet prostě není tak bezpečné místo, jak by se mohlo zdát, a především děti a mládež jeho rizika podceňují, což je výzva pro nás.

Tomáš Žák
odborný ředitel o.s. Prostor

Odkazy:

 

 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2023 | portal@streetwork.cz