Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
HomeKlubyČlánkyDokumentární film Čekárna na dospělost

Další články klubu

31 | 05 | 11 Verze pro tisk

ČAS

Dokumentární film Čekárna na dospělost

Netradiční pohled na současnou mládež

Čekárna na dospělostKari je vyhlášený průšvihář. Párkrát už měl problémy se zákonem. Nejradši má graffiti. Petr si teď nerozumí s rodiči a všechno říká rapem. Michal nejde ven bez svého skateboardu. Jakub je v pohodě, jen si občas nevěděl rady s rozchody a dlouho netušil, kam zamíří po škole. Ještě nedávno tihle kluci ve svém volnu neměli co dělat. Před časem však začali chodit do nízkopraháče - nízkoprahového klubu pro děti a mládež. A také o tom natočili film.

Jací jsou dnešní mladí lidé? Jaké mají touhy, problémy a radosti? Kdo jsou klienti nízkoprahových klubů? Proč do takového klubu chodí? Co znamená nízkoprahový? Kdo se jim v takovém klubu věnuje a jak?

ilustrace SkamNa výše položené otázky v netradičně zpracovaném dokumentu odpovídají přímo sami klienti nízkoprahových klubů, kteří dostali do ruky kameru a natočili svůj běžný den doma, na ulici, ve škole a právě v klubu. Dokument vznikal od námětu k poslednímu střihu více než dva roky. Hlavní snahou tvůrců dokumentu bylo zachytit autentickou atmosféru života dospívajících, zaznamenat, jak teenageři tráví svůj volný čas. Jako nejlepší se ukázala metoda, kdy každý hlavní aktér natočil na kameru sám sebe nebo s pomocí svých přátel či rodiny. Hlavní hrdiny tvůrci vybírali na základě příběhů, které opět zpracovali samotní dospívající. Pak už stačilo jen sehnat kamery, naučit děti s nimi zacházet a čekat na jejich první natočené kazety. Natáčení takto probíhalo několik měsíců na přelomu roku 2008 a 2009. Poté tvůrci kluby objeli i s profesionální výbavou, aby natočili ještě několik potřebných rozhovorů a záběrů. Při natáčení skončila v zastavárně pouze jedna kamera.

Největší práci s dokumentem měla střihačka, Katarína Geyerová Buchanan, která musela všechen natočený materiál shlédnout a několikrát sestřihat, až do konečné podoby. Atmosféru života náctiletých podporují i ilustrace komiksového charakteru, které předělují jednotlivé kapitoly filmu. Dokument vznikl ve společnosti Realfilm Production pod dohledem režiséra Pavla Křemena. Hlavním producentem snímku je občanské sdružení Česká asociace streetwork, které sdružuje poskytovatele nízkoprahových sociálních služeb v České republice. Odborným garantem projektu byl ředitel asociace Jindřich Racek. Autorem námětu a vedoucím celého projektu, a tedy jakýmsi výkonným producentem, byl Jiří Kocourek. Finančně vznik dokumentu podpořila Nadace Vodafone ČR prostřednictvím grantu ze svého programu Vpoho. Bez této pomoci by snímek patrně nikdy nebyl natočen.

Dokumentární film Čekárna na dospělost premiérově uvedla na programu ČT2 Česká televize v rámci Komponovaného večera na téma Rok dítěte..., a to od 20 hodin 3. ledna 2010. Reprízově byl film uveden v pátek 8. ledna v 02.15 na ČT2.

Čekárna na dospělost na DVD

Netradiční pohled na dnešní mládež, dokumentární film, který z velké části natočili sami o sobě klienti nízkoprahových klubů, vychází na DVD. Snímek je opatřen českými i anglickými titulky. Na DVD najdete také několik bonusů - spoty Škola, Zkušebna a Čekárna na dospělost v 8 minutách.

DVD s filmem si můžete objednat na adrese asociace@streetwork.cz a vyzvednout na některém ze vzdělávacích kurzů a seminářů ČAS, které probíhají v Praze nebo na některé z blížících se konferencí ČAS. Případně si disk můžete vyzvednout, po předchozí domluvě, rovnou v Kanceláři ČAS. Cena jednoho disku je 100 Kč. Bohužel není možné posílat DVD poštou. Členská zařízení ČAS obdrží film zdarma. Na film zdarma se samozřejmě mohou těšit také hlavní aktéři snímku, kterým DVD zašleme do „jejich“ klubu.

Ilustrace SkamStručně o dokumentárním filmu Čekárna na dospělost

Délka: 44 minut
Námět: Jiří Kocourek
Scénář: klienti nízkoprahových klubů Garáž, Exit, Kotelna, Nadosah a Oráč
Ilustrace: Skam
Kamera: Jiří Venclík
Střih: Katarína Geyerová Buchanan
Režie: Pavel Křemen
Odborný garant: Jindřich Racek
Vedoucí projektu: Jiří Kocourek
Ve společnosti Realfilm Production s.r.o vyrobila, za finančního přispění Nadace Vodafone ČR, Česká asociace streetwork, o.s. v roce 2010.

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek

Jiří VLASTNÍ HODNOCENÍ:
Je škoda, že na CSFD.cz to mají takto přísně zařízené. Já tam účet mám a hodnocení se opravdu zobrazí až po ohodnocení 200 filmů.
Každopádně jsem udělal tady na portále naše vlastní hodnocení, takže můžete ohvězdičkovat film v sekci Anketa;-)

Robert SOUHLAS S MARTINEM NA CSFD:
PS: nápodobně. I já se chtěl přidat k hodnotitelům, ale 200 ohodnotit film? Ha ha ha - to abych tam seděl další 3 hodiny a klikal a klikal.
Zkusil jsem se přihlásit (registrovat) a ohodnotil a můj výsledek ohodnocení se ukazuje, když jsem zaregistrovaný (přihlášený), ale netuším zda-li se započítal???

Martin Holiš AD HODNOCENI:
Ahoj, chtel jsem si zahrat na recenzenta smile a hodnotit na csfd, ale odpovedelo mi to tohle, takze to tak jednoduche neni...:

"Milý uživateli, prostřednictvím tohoto okna můžeš hodnotit filmy hvězdičkami. Komentování filmů zatím zpřístupněno nemáš, objeví se Ti na tomto místě ve chvíli, kdy ohodnotíš hvězdičkami prvních 200 filmů a následně projdeš testem filmových znalostí. Více informací o těchto pravidlech ČSFD nalezneš v nápovědě "Návod k použití"."

Vlada HODNOCENI:
Napiste sve pozitivni hdnoceni i sem - http://www.csfd.cz/film/271834-cekarna-na-dospelost/. Pisou tam same blbosti. Dokument je super!!!

Jiří Kocourek RE: CHCI NĚCO ŘÍCT:
Petře, ze svého příspěvku do dokumentu rozhodně zklamaný být nemusíš. Ani "tak trochu". Dobré záběry, nápady, vtip, hudba... Klobouk dolů!

Jiří Kocourek HUDBA:
V úvodu je hudba z "Up to the wildstyle" od Porn Kings vs. DJ Supreme. V dalších částech filmu je vše od české skupiny 2.Jakost, album "Kvulikurvachudejm Vitae".

Martin Holiš AD CSFD:
Film jsem si zkoukl na netu online. Osobně mě fakt hezky vzal. Asi není nic výmluvnějšího k dispozici - o dnešní "bílé" klientele nízkoprahových klubů a terénů než tenhle snímek. Bránil bych se tomu, že je to o teenagerech jako celku (jak to někdo napsal na csfd), ale klientelu té "akčnější" části našich programů popisuje opravdu hezky. Nic podobného tu fakt není (svého času to bylo trochu ve filmu Proč, pak Horká kaše. Pak jsou tu ještě nějaké cizí filmy, ale ne něco jako tenhle polo-dokument. "Teď a tady"...a ve filmu... za jedna!

Hela PĚKNÝ+HUDBA:
Ahoj, dokument je fakt fajn, moc se mi líbil, hlavně to co natáčeli klienti - skvělá výpověď, ukázaná všednodennost ale i vtipný komentáře a okamžiky. Chtěla jsem se zeptat, co to je za hudbu hned jak je na začátku??? Je dost dobrá! Hela

petr CHCI NĚCO ŘÍCT:
v té době kdy sem to točil jsem ani pořádně nevěděl o čem točit, dnes by to vypadalo jinak,jsem tak trochu sklamaný ale jinak se mi to docela líbylo, myslím si že by se do 45 min vešlo víc lidí se svými příběhy a doufám že každý kdo to viděl pochopil práci streetworkerů a záměr nizkoprah. klubů, čus mašťák petr

Jiří Kocourek RE: SUPR:
Hola, děkuji za tu chválu. Patří všem, kteří film přivedli na svět. Především díky vám, kteří jste stáli před kamerou.
Zároveň se omlouvám za tu masáž tady na portále a pár nevyžádaných mejlů, ale vysílání filmu v takovém čase, je fakt příležitost, aby se o vaší práci, a o tom kdo do klubů chodí, dozvědělo najednou fakt hodně lidí. I když v dokumentu nemluvíte přímo vy nebo vaši klienti, je to o vás. Takže prosím, využijte tu příležitost a pozvěte ke sledování všechny ze svého okolí.

milan SUPR:
super pr pro nízkoprahy.
díky jirko kocourku.

petr TAK OK:
já osobně ten film neviděl, a to v něm účinkuji, každopádně doufám, že je trochu na úrovni...je to náš pohled na to co opravdu děláme a někteří se snad nebáli ukázat pravdu. Já jsem netočil s nějakým záměrem, ale pouze to co přišlo pod ruku. Z atmosféry, která hýřila z lidí z premiéry jsem poznal, že vše proběhlo v pořádku, díky střihačům a všem guns...

Robert DÍKY:
Bude se opakovat. Jak co se týče toho, co napsala Hela, tak já včera do komentářů u článků, kde je  pozvánka na premíéru toho filmu v Praze. Ale poděkovat se hodí kdykoliv.
Díky všem.
Dnes jsme to pouštěli na vánoční besídce klukům a holkám z Nadosahu (to 8 min. video) přes dataprojektor jako vánoční překvapení a upoutávka na toho 3.1. ve 20 hod. a chtěli to pak pustit ještě jednou. A diskuze byla úžasná.

Hela HURÁ:
Moc děkuju všem, co se na filmu podíleli a už se těším na vysílání v TV.
Super je stránka a událost na Facebooku, už to šířím jak divá...
Hela

Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2022 | portal@streetwork.cz