Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyZpětné vazby na výcvik Kontaktní práce

Další články klubu

07 | 07 | 09 Verze pro tisk

ČAS

Zpětné vazby na výcvik Kontaktní práce

Před časem skončil první běh výcviku Kontaktní práce realizovaný Českou asociací streetwork pod vedením lektorů Michala Zahradníka a Evy Vernerové. Šlo o pilot, pokus koncipovat nový model dlouhodobého zážitkového vzdělávání pro pracovníky pomáhajících profesí. Trochu to byl i hazard, Michal s Evou šli do výcviku, který na sebe " musel vydělat" a vložili do příprav obrovské kvantum práce.

S odstupem času jsme se zeptali účastníků, jak výcvik hodnotí. Zde jsou zpětné vazby některých z nich...

Zpětná vazba 1)

ilustrační fotoNa výcvik jsem jel s nejistotou, o co půjde a zda to zvládnu. V kontaktní práci jsem jako jediný po dobu výcviku ještě naplno nepracoval, tak to bylo pro mě v něčem náročnější, ale přesto jsem za to moc rád. Určitě zkušenosti a poznatky využiji a již využívám v profesním i v osobním životě.

Myslím, že mě kurz učil mít více empatie, úcty k druhým, dal mi možnost k sebepoznání, k vyjetí ze zajetých kolejí a ukázal mi pestrost různých přístupů a složitost i jedinečnost kontaktu. Bylo moc fajn, že to nebyla jen suchá a složitá teorie, ale díky skvělým lektorům a mnoha praktickým cvičením jsme mohli lépe porozumět, o co jde. Jsem rád, že jsem výcvik absolvoval a všem zájemcům o kontaktní práci i lidem z praxe, kteří se chtějí posunout osobně i profesně dál, doporučuji.

Co bych na příště mohlo být jinak? Více akčních her ve městě mezi lidmi.

Zpětná vazba 2)

Kurz kontaktní práce, pod vedením lektorů Mgr. Evy Vernerové a Mgr. Michala Zahradníka, byl počátkem mých snah vyjít na pole kontaktní práce a v tomto poli obstát jako kontaktní pracovník.

Tento výcvik sliboval mimo jiné i využívání Gestalt principů, což mi bylo velmi blízké. Dalo mi to možnost zorientovat se sama v sobě. Jak Michal často používal: Kde to teď cítíš? Kde to máš? Při sepisování této reflexe na výcvik, to mám opravdu všude. Nebylo to pro mě naplnění jen pracovní, ale také osobní. Skupina, která se i díky lektorům, dala tady v prostředí starého kláštera v Mnichově Hradišti dohromady, je zdrojem mnoha vztahů, názorů a přátelství.

Náplň kurzu byla rozdělena do šesti setkání, které měly vždy svou hlavu i patu. Lektoři byli vybaveni nejen vědomostmi, ale také bohatými zkušenostmi z oblasti kontaktní práce. A i když před nimi stáli lidé, kteří zatím prošli jen základní ochutnávkou oboru, oni jako nestoři, měli chuť s mini debatovat, polemizovat a nestavěli se do pozic „polobohů“. Ač by se mohlo zdát, že jako lektoři kurzu na to mají právo.

My jsme měli také dost práce připravit se na jednotlivá setkání. Tou prací rozumím úkoly, které byly vyřčeny na konci každého třídenního setkání. S těmi jsme se museli prát ve svém pracovním prostředí. Někdy bylo úkolů více a tak (a to mluvím sama za sebe) šla kvantita na úkor kvality. Taky se stalo, že jsme stejnému zadání úkolu rozuměli každý jinak a to se pak sešlo výtvorů!

Občas se stávalo, že náročnost témat mi zapříčinila bolesti hlavy, jelikož změť informací, které nebraly konce, se vrývaly do hlavy jako hřeby. Samozřejmě, že jasnou příčinou bylo i dlouhé a únavné cestování, které jsem musela absolvovat, jelikož kurz nebyl řešen tak, aby bylo místo na půli cesty. Myslím tím, mezi Moravou a Čechami.

Když se chci v paměti zaměřit na obsahovou stránku kurzu, vybaví se mi zhruba toto: tvořivá cvičení, etudy z pracovních situací, ukázka z dramaterapie, muzikoterapie, skupinové hry, Pesso Boyden, E. Berne-transakční analýza, Levinova teorie, stopovačka lidí z Hradiště a CAJK….

A pokud se teď v duchu ptáte, jestli se dá na kurz nějak připravit? Ano dá a to tak, že si alespoň obrysově nastudujete něco z pojmů, které jsem použila v předchozím odstavci. Jinak byste se taky mohli cítit, tak trochu jako ryby na suchu.

Styl závěrečných reflexí neměl chybu, každý jsme si do svého pracovního vínku odnesli několik rad, fantazií a názorů na nás jako kontaktní pracovníky.

Mnohokrát se mi na klubu stane, že se dostanu do situace s klientem a do mysli se mi vkrade nějaký okamžik z kurzu, který mi pomůže se v dané situaci zorientovat.

Také jsme se dočkali toho, že nám Michal objasnil nákresy, které ilustrují jeho kapitoly v knize Kontaktní práce. Poprvé, když jsem knihu otevřela a uviděla tyto souhrnné mapy, byla jsem zděšena, s kým že mám tu čest.

Vím, že funguje tzv. „vzpomínkový optimismus“, kdy se zapomene na to špatné a zůstává nám ve vzpomínkách jen to dobré. Já ale můžu sama za sebe říct, že jsem byla s kurzem více než spokojena a budu na něj se svým vzpomínkovým optimismem vzpomínat ještě dlouho.

Zpětná vazba 3)

Výcvik Kontaktní práce byl pro mě dobrým doplněním a prohloubením Kurzu pro pracovníky v nízkoprahových sociálních službách, který jsem před tím absolvoval. Ze strany lektorů byl vždy dobře zajištěn, ideálně byl rozvržen poměr teorie a cvičení. Některé věci pro mě sice byly někdy špatně spíš problém mého nastavení, než přístupu lektorů.

Určitě jsem si z kurzu vzal celkem dost věcí pro mou práci, některé jsem již i celkem efektivně začlenil do svého způsobu práce. Přínosné pro mě bylo především nacvičování hledání resp. rozpoznání a udržení společné uchopitelné, občas jsem měl pocit, že se pohybujeme někde mezi „mezi nebem a zemí“, ale to byl možná figury v kontaktu. Díky kurzu jsem si také uvědomil některé chyby, které jsem dělal a teď se jim snažím vyhýbat.

V neposlední řadě jsem si na výcviku mohl supervizně za pomoci skupiny zpracovat (tedy spíš rozpracovat) své osobně-pracovní téma. Odnesl jsem si opravdu hodně zajímavých a užitečných postřehů, navíc každý účastník výcviku dostal možnost dořešit si své téma v individuální supervizi s některým z lektorů. O této možnosti stále uvažuji.

Každopádně hodnotím výcvik jako přínosný a to i přes moje nastavení k sebezkušenostním technikám. Rozhodně je to minimálně dobrý způsob jak se „otrkat".

Zpětná vazba 4)

Výcvik byl fajn a rozhodně bych ho doporučila i dalším. Profesně mi přinesl nové nadšení pro práci a chuť zkoušet nové věci, pomohl mi orientovat se v tom co dělám a jak si poradit s tím co mi nejde. Osobně hlavně sebepoznání a lepší pochopení druhých. Líbilo se mi zaměření jednotlivých setkání, i to jak nás postupně dostávaly ke stále větší otevřenosti, skvělá byla zpětná vazba lektorů. No a nezapomenu na úžasné kolegy, které sem měla možnost poznat. Výcvik by mohl být delší, ale to už vlastně je....

Zpětná vazba 5)

Výcvik byl hodně přínosný, ale na to, co všechno nové se tam ke mně dostalo až moc krátký. Dobrá byla velká praktičnost, nácviky, přístup lektorů (pochopila jsem konečně spoustu teorie, která mi dříve přišla nepochopitelná). V práci mi výcvik pomohl hlavně k větší rozvaze, sebevědomí a k větší přirozenosti v práci samé. Osobně mě hodně obohatila výcviková forma, naše skupina pro mě byla opravdu bezpečná a nadále i zůstává. Myslím si že kromě kontaktů v oboru jsem získala i přátele.

Zpětná vazba 6)

Výcvik v Kontaktní práci, bylo zatím to nejlepší čehož se mi na poli vzdělávání dostalo. Vzhledem k tomu, že jsem jej započala asi půl roku po tom co jsem začala pracovat v NZDM, mě provedl nejhorším, tedy doufám:-), obdobím v tomto zaměstnání. Fakt byly chvíle,kdy jsem si sáhla na dno. Byly chvíle, kdy jsem téměř celé setkání fakt probrečela. Bylo to pro mě strašně intenzivní a hodně moc náročné emočně. Možná to bylo i mou momentální osobní konstelací, ale mám pocit, že mě to posunulo o hrozně velký kus dopředu a to nejen pracovně ale hlavně osobnostně. Bez absolvování výcviku, bych už pravděpodobně byla v jiném zaměstnání, s pocitem osobního selhání. Asi ze mě tento výcvik neudělal ideálního pracovníka, spíše mě naučil neřešit pořád to, jak by to mělo být a jak mi to nejde, ale raději se soustředit na to jak dávat klientům z toho co mám. A najednou vidím, že sem tam se i něco najde:-). Doporučila bych tento kurz pracovníkům, kteří se v nové práci zrovna rozkoukávají, něco už v ní zažili a nyní hledají tu svou parketu.

Časové rozpětí jednotlivých setkávání byl moc fajn (klidně by mohlo být i trochu delší), člověk měl dost času si některé věci uvědomit a zažít. Prostředí kláštera v Mnichově Hradišti bylo moc krásné, fajn bylo i společné vaření. A tandem Eva s Michalem byl opravdu nepřekonatelný, žádné suché školení a otrava:-).

Moc díky, že jsem to mohla zažít!!!

Připomínám, že v současnosti probíhá výcvik Kontaktní práce znovu, pro nové účastníky.
Připravil Aleš Herzog

 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek

Jirka ZPĚTNÁ VAZBA:
Hrozně moc, když to čtu mne mrzí, že jsem v poslední době opravdu nestíhal a také neposlal zpětnou vazbu kterou doplním alespoň v komentáři. Výcvik kontaktní práce byl pro mě opravdu něčím nový(byl otevřený a posunující) .Za sebe mohu říci, že jinné kurzy mi tolik nedali co tento, vždycky jsem se na každé setkání těšil a už ve vlaku jsem nervozně seděl a čekal na okamžik našeho společného setkání se. Bylo to vždy hrozně fajn.Poznal jsem nové kolegy, přátele kteří to co dělají dělají s nadšením a touhou objevovat něco nového, experimentovat a hrát si :-). prostě lidičky se kterými je radost spolupodílet se na svých tématech a získávat pro sebe zpětnou vazbu. Ještě teď a myslím, že si to ponesu nekonečně dlouho  a pořád mi doznívají věci kterým jsme se společně věnovali. Když budu mluvit sám za sebe dal mi tento výcvikový kurz náhled na svou práci, mě samotného,  posunuje mě dál a to jak pracovně tak osobně. Kontaktní práce a kontakt samotný je pro mě něčím jedinečným, je to to co dává energii, znamená že se setkáme, jsme společně v daném momentě, jsme tam, sami za sebe a zároveň spolu na rovině člověk/člověk. Mám rád práci kterou dělám, nabíjí mne a nezáleží na tom kde člověk v této oblasti pracuje (jestli terén, káčko, léčebna, komunita, doléčovák,NZDM atd...) občas mne v tomto mrzí, že se to někde hází, na rovinu někdo víc či míň. Stavět se má na tom co má v této práci základní hodnotu, a tou vnímám kontakt a zájem, vědomí spolubytí i sebe samého, zvědomovat si věci, které nás mohou posouvat i brzdit, ale pořád posouvat :-) Ty jo to jsem se zas přemýšlivě zasekl. Takže to kus posunu, Poznal jsem skvělé lidi myslím pod tím všechny nevyjímaje lektory Michala a Evu(myslím, že jejich úloha lektorů byla perfektně z mého pohledu zvládnutá) a blbě by se mi to psalo jen jako o lektorech ani to nejde :-), protože jsme byli na jedné lodi, bylo to hrozně fajn, objevné, inspirující, bezpečné, otevřené a posunující a hrozně kontaktní:-) a proto na to budu dlouho vzpomínat, poznal jsem nové kolegy, přátele. Prostě a stručně jsem rád, že jsem sdílel tento kurz a pořád se mi zjevují společné figury nad kterými buď přemýšlím, posunuju si je nebo se třebas i zasměju:-).  Na závěr moc děkuju všem, že jsem to mohl společně s vámi prožít, děkuju Michalovi a Evě za to že jste, že jsem vás poznal a skvělý výcvik kontaktní práce.

Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz