Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyVláda dá na sociální služby o 2 miliardy míň

Další články klubu

23 | 10 | 08 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Vláda dá na sociální služby o 2 miliardy míň

Výběr z tisku: Ministerstvo práce a sociálních věcí vyzvalo na začátku září neziskové organizace, aby zažádaly o granty na sociální péči a sociální integraci. Mnoho malých neziskovek se jich už ale nedočká. Kvůli zpožděným platbám z ministerstva totiž radikálně omezilo nebo rovnou zrušilo své služby a zaniklo. Obdobná situace panovala už na začátku roku, ani v pololetí se ale nezlepšila.

ilustrační fotoMnohem horší ale bude situace příští rok. Ve vládním rozpočtu je na dotace pro poskytovatele sociálních služeb vyčleněno o dvě miliardy méně. "Loni dostali poskytovatelé sociálních služeb sedm miliard. To snížení znamená o čtvrtinu méně peněz, než jsme dostali letos. A už letos je to pro mnoho organizací skoro likvidační," uvádí prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Zpožděné platby poškozují postižené

Jedním z příkladů, jak chybějí peníze, je Institut rehabilitace zrakově postižených. "V červnu jsme se zaregistrovali jako poskytovatelé sociálních služeb a teď jen čekáme a doufáme, že peníze, o které jsme žádali, přijdou," uvádí jeho ředitel Pavel Wiener. Kvůli problémům s financováním pracují jeho dva kolegové zadarmo a nájemné za prostory, kde institut učí slepé lidi samostatnosti, platí ze svých úspor.

Dva měsíce zpoždění

Čtvrtletní zálohy na provoz totiž z ministerstva chodí až s dvouměsíčním zpožděním. "Teprve před pár dny jsme dostali vyrozumění, že dostaneme půl milionu. Ale přijdou v září nebo v říjnu," říká Martin Zika z děčínského sdružení Slunečnice, které poskytuje péči lidem s postižením. Přitom jde o finance, které měly pokrýt náklady na srpen až říjen. Kvůli tomu už v Děčíně zanikl třeba projekt Jablůňka pro postižené děti bez rodičů. "Navíc to demotivuje zaměstnance, kteří nevidí šanci na zlepšení," dodává. Nejhůře jsou na tom ale postižení, kteří se nedostanou ke službám, které potřebují.

Peníze už odešly

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že všechny finanční prostředky již odeslalo. Zpoždění plateb pak svaluje na organizace, které o dotace žádají. "Velká část vyúčtování dotací z předchozího roku (na jejichž základě se posílají platby na rok následující) je chybná a to celý proces zpomaluje," uvádí ředitel odboru sociálních služeb a sociálního začleňování Martin Žárský. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb, Jiřího Horeckého, se zpožděné platby z ministerstva dotýkají především malých neziskových organizací, které poskytují především terénní a ambulantní služby. "Vím minimálně o deseti, které již zanikly," uvádí.

Bude se demonstrovat

Například Člověk v tísni, jedna z největších neziskových organizací v Česku, musel kvůli zpožděným platbám z ministerstva zavřít kontaktní centra v sociálně vyloučených lokalitách v Chomutově. Nyní se jedná o uzavření dalších v Liberci. "Naši zaměstnanci buď museli odejít, nebo si zkrátit úvazek a za klienty chodí do terénu nebo se s nimi kontaktují přes telefon," říká Iva Jánská z Člověka v tísni.

Asociace neziskovek tak svým členům radí, ať tolik nespoléhají na dotace ministerstva a evropských fondů a zkusí se napojit na rozpočty obcí, vzít si překlenovací úvěr nebo najít vhodného sponzora.

Kvůli nespokojenosti se systémem financování a nesouhlasu s kroky ministerstva se chystá i generální stávka poskytovatelů sociálních služeb. O dotace ministerstva práce a sociálních věcí mohou organizace žádat do konce zář

Vláda dá příští rok na sociální služby o 2 miliardy míň, aktuálně.cz, 12. 9. 2008, Tomáš Adamec


 

KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz