Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyDetoxikačním centrem projde 250 dětí

Další články klubu

13 | 03 | 08 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Detoxikačním centrem projde 250 dětí

Výběr z tisku: Přibližně 250 až 260 dětí projde ročně Dětským a dorostovým detoxikačním centrem v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského. Ambulantní péči centrum každý rok poskytuje asi 1000 mladých lidí. ČTK to řekla vedoucí lékařka centra Darina Stančíková. Pacientkám a pacientům je průměrně 15 let, nejmladší byl devítiletý. Nejčastějším důvodem je závislost na pervitinu a marihuaně. Následují problémy s alkoholem, těkavými látkami a heroinem.

ilustrační fotoPodle Stančíkové se za posledních pár let situace změnila v tom, že přibývá dětí, které zejména marihuanu a alkohol nepovažují za nebezpečí. Tabu pro ně přestaly být i jiné drogy. Do centra většinou s dětmi přicházejí rodiče, a to na doporučení sociálních kurátorů, škol a dětských lékařů. Těmto dětem prý často chybí motivace s drogami přestat. "Je to nevděčná práce, protože ty výsledky jsou méně hmatatelné než u dospělých," řekla Stančíková.

Velmi nebezpečné jsou pokusy mladých lidí s těkavými látkami, někteří z nich na ně zaplatili životem. Podle statistik činí průměrný věk zemřelých po předávkování rozpouštědly 19,5 roku. Zatím nejmladší oběti v Česku bylo 12 let. Předloni experimentům s těkavými látkami podlehlo 12 mladíků a dvě dívky.

Podle Stančíkové s těkavými látkami experimentují hlavně děti z nemajetných rodin. Co se ale týče ostatních drog a alkoholu, žádné dělení na sociální vrstvy neobstojí. V péči centra se objevují děti z bohatých i průměrných rodin. Společným znakem je ale často neúplná rodina.

Například marihuanu podle Stančíkové považují děti a dospívající za něco přirozeného, co je nemůže ohrozit. "Politici hovoří o dekriminalizaci a legalizaci marihuany, ale význam toho děti mnohdy nechápou, a domnívají se pak, že kouřit marihuanu je úplně v pořádku," dodala lékařka. Vrásky odborníkům na léčbu závislostí činí také celospolečenská tolerance alkoholu. "My se dětí vlastně neptáme, jestli někdy ochutnali alkohol, ale kdy se poprvé opili," doplnila Stančíková.

Nejmladší dítě intoxikované alkoholem, které se dostalo do centra, mělo teprve devět let. Trend dokládají i čísla mezinárodních studií. Podle jedné z nich se v ČR opila jednou nebo vícekrát v životě více než polovina patnáctiletých dětí. Pivo jednou nebo častěji týdně prý pije devět procent jedenáctiletých chlapců a 12 procent třináctiletých dětí.

Děti v detoxikačním centru zůstávají většinou dva až tři týdny. Na začátku projdou detoxikací, tedy očistou organismu od toxických látek. Pak nastupují fáze psychoterapie a motivační terapie, kdy se rozhoduje, co dál. Děti pokračují následnou léčbou na některém lůžkovém oddělení nebo léčbou ambulantní.

Dětské a dorostové detoxikační centrum funguje od roku 2003. Služby poskytuje všem potřebným dětem do 18 let z celé České republiky.

Detoxikačním centrem projde ročně asi 250 dětí, Zpravodajství ČTK, 10.3.2008, hck


KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz