Oborový portál o nízkoprahových sociálních službách a zařízeních
 
.inzerce
05 | 03 | 18
Klub Beztíže
Kontaktní pracovník/ce
Klub Beztíže (nízkoprahový klub pro děti a mládež) při DDM Praha 3 - Ulita vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici kontaktní pracovník/ice pro dět...
05 | 03 | 18
NZDM Futur
Kontaktní pracovník/ce

Organizace Šance pro Tebe, z.s. vypisuje výběrové řízení na pozici: Kontaktní pracovník s dětmi a mládeží v NZDM Futur 
Předpokládaný...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Sociální pracovník
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Sociální pracovník pro práci s rodinou na Chrudimsku 

Předpokládaný nást...
05 | 03 | 18
Terénní program pro rodiny
Pedagogický pracovník v předškolce
Organizace Šance pro Tebe vypisuje výběrové řízení na pozici: Pedagogický pracovník v „předškolce“ pro sociálně znevýhodněné děti –...
05 | 03 | 18
Středisko Milíčův dům
Terénní sociální pracovník
Výběrové řízení na pozici Terénního sociálního pracovníka – Diakonie ČCE středisko Milíčův dům, Jaroměř

Náplň práce: 
...
Archiv >
 
 
 
Advertisement
HomeKlubyČlánkyVeřejná přednáška: Samuel R. Friedman

Další články klubu

15 | 10 | 07 Verze pro tisk

StreetWork.cz

Veřejná přednáška: Samuel R. Friedman

Centrum adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF a VFN Univerzity Karlovy v Praze si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku, která se koná ve čtvrtek 25. října 2007, od 14:30 ve Velké posluchárně Psychiatrické kliniky, Ke Karlovu 11, Praha 2: Samuel R. Friedman - "HIV a virová hepatitida C: šířeni v populaci uživatelů drog a nové poznatky o úspěšných strategiích jejich prevence".

ilustrační fotoHIV a virový zánět jater typu C se ve společnosti šíří pomocí „rizikových sítí”, jež si lze představit jako vzorce vztahů mezi sexuálními partnery (především pro HIV) a mezi injekčními uživateli drog (pro obě infekce). Tyto vztahy komplikovaným způsobem ovlivňují dynamiku infekcí; komplikovanost je dána především skutečností, že pravděpodobnost, že se iniciální virová infekce přenese mezi dvěma lidmi, kteří se společně účastní rizikového chování, je funkcí pravděpodobnosti (i) že jeden (a pouze jeden) z nich je nakažen, (ii) infekčností nakaženého partnera, (iii) vnímavostí nenakaženého k infekci, a (iv) mírou rizikovostí chování samotného. Všechny tyto proměnné jsou ovlivňovány řadou osobních a společenských faktorů, včetně proměnných charakterizujících sociální sítě.

Sociální sítě (jež jsou výrazem a vektorem sociálních vlivů a norem mezi lidmi) jsou tedy součástí kauzálního modelu, jenž sehrává roli při formování chování a při šíření HIV a HCV.

V první části přednášky Dr. Friedman shrne, jak svrchu stručně popsaný přístup pokrývá aspekty, obvykle opomíjené v čistě behaviorální epidemiologii a na ní založené prevenci. Ve druhé části se podrobně zaměří na související problém: jak je možné, že se podstatné části dlouholetých injekčních uživatelů drog podařilo vyhnout nákaze virem HIV i hepatitidy C. Na podkladě nové studie „Staying Safe,“ jejíž druhá fáze probíhá v New Yorku, popíše některé typické „drogové kariéry,“ jimiž tito neinfekční injekční uživatelé drog prošli, a postupy, které si během nich pro své užívání drog vyvinuli.

Ve druhé části přednášky bude Dr. Friedman demonstrovat, že jeho přístup jde za hranice běžného strukturálního konceptu neinfekčnosti. Pro uživatele drog je „nenakažení“ výsledkem tvrdé práce. Předběžné výsledky studie naznačují, že toto úsilí zahrnuje (1) vědomou snahu o praktikování sociálně zavedených postupů, jež mají chránit před nákazou, ale také (2) motivace a sociálně zavedené postupy, jež se týkají jiných problémů uživatelů drog – včetně snahy vyhnout se abstinenčním příznakům, snahy vyvarovat se sociální ostrakizace a snahy kontrolovat svůj život a nedovolit, aby byl ovládán závislostí.

Dr. Friedman (epidemiolog a sociolog) je vedoucí vědecký pracovník a ředitel Interdisciplinárního centra pro teoretickou syntézu Centra pro výzkum HIV a užívání drog newyorského Institutu pro národní rozvoj a výzkum. Působí také jako odborný vědecký pracovník Fakulty epidemiologie Johns Hopkins University v Baltimore. Je autorem více než 350 publikací na téma HIV, pohlavně přenosných infekcí a epidemiologie a prevence užívání drog. Ve svých vědeckých projektech se např. věnoval souhrnné zprávě o potřebách sociálního výzkumu v oblasti AIDS (AIDS, 2006). Dále je autorem studie o sociálních faktorech, sociálních sítích a HIV, pohlavně přenosných infekcích a dalších krví přenosných virech mezi mládeží a injekčními uživateli drog ve vysoce ohrožených komunitách. Podílel se na řadě mezinárodních společných projektů v rámci Multicentrické studie Mezinárodní zdravotnické organizace o drogách a HIV a spolupracoval s vědeckými pracovníky v Argentině, Brazílii, Španělsku, Austrálii, Kanadě, Nizozemí a dalších státech. Je vedoucím redaktorem pro oblast sociálních věd Mezinárodního žurnálu pro drogovou politiku (International Journal of Drug Policy) a je nebo byl členem redakčních rad AIDS, JAIDS, AIDScience( webový projekt Americké asociace pro rozvoj vědy), AIDS Education and Prevention, The Drug and Alcohol Professional a Harm Reduction Journal. Publikoval také sbírky svých básní, které často přednáší na konferencích o HIV/AIDS a/nebo prevenci škod spojených s užíváním drog.

Vstup na přednášku je zdarma, přednáška bude tlumočena do českého jazyka.

Bližší informace včetně podrobných abstrakt naleznete na webových stránkách Centra adiktologie www.adiktologie.cz

Základní informace o přednášce přikládáme v příloze.


KOMENTÁŘE
Jméno Příspěvek
Přidejte svůj komentář (*):   
Jméno (*):
Email (*):
URL:
Kolik je dva plus tři? (**)
Předmět (*):
(*) povinné údaje
(**) kontrolní antispamová otázka
BB help BB code formátování - nápověda
Pozor! Čtěte! Pravidla diskuse na portálu StreetWork.cz
 
.Home .Odborná sekce .Fórum TP .Otázky a odpovědi .Fotogalerie .Odkazy .Partneři .Mapa portálu
.Metodika .ČAS .Členství v ČAS .Vzdělávání .Konference .Týden klubů .Cena . . .RSS kanál .Odběr novinek emailem | ČAS © 2006 - 2020 | portal@streetwork.cz