Diskuzní fórum České asociace streetwork

Oborový portál o nízkoprahových socialních službách a zařízeních StreetWork.cz

Nejste přihlášeni

#1 2015-11-18 22:00:49

adelazitkova
Člen
Registrován: 2015-11-18
Příspěvky: 3

vykazování v nzdm

Dobrý den,

začala jsem pracovat jako sociální pracovnice v NZDM v Ústeckém kraji a tápu v oblasti vykazování, repsektive setkávám se s ním poprvé. V systému zaškrtáváme činnost kterou poskytujeme( dle zákona o soc. službách) a následně výkony. Výkony k činnosti přiřazují nevím podle čeho.

Například dnešní zápis od PSS:
Evžen mi dnes chtěl pomoci s přípravou dřeva a zátopem. Vysvětlila jsem mu jak na to a dohlížela na něj. Poučila jsem ho o bezpečnosti (práce s ohněm, práce se sekyrou). Zatopil a vyskládal dřevo. Říkal, že doma krbovky nemají, mají prý kotel, ale s tátou občas taky zatápí. Šlo mu to dobře, věděl jak se zatápí. Dřevo vyrovnal velmi rychle a dobře. Pak se šel věnovat volnočasovým aktivitám (malování podle předlohy z počítače...)
PSS vykázala: Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,Kontaktní práce,Informační servis,Sociálně terapeutické činnosti,Kontaktní práce,Situační intervence

Moje otázky:
1) LZE VYKÁZAT TOLIK ČINNOSTÍ A VÝKONŮ NA JEDNU SITUACI
2) V PŘÍPADĚ, ŽE BY TO BYLO VYKÁZÁNO TAKTO, JAKÝ POČET INTERVENCÍ BY VYKÁZALA (ONA SAMA UVEDLA 1 INTERVENCE) Já se domnívám, že vykazují špatně.

A ještě dotaz:
mám problém s pojmem kontakt- lze ho chápat jako pobyt klienta na klubu a zároveň běžný rozhovor, oslovení?

Offline

#2 2015-12-02 22:08:24

HRob
Člen
Registrován: 2007-06-06
Příspěvky: 8

Re: vykazování v nzdm

Dobrý den,

1. potřebujete metodické vedení

2. intervence. 30 min. (přímá: celých 30 min. kdy se věnujete klientovi, nepřímá: v rámci 30 min. je práce s klientem, příprava, zaznamenávání, intervize atd.)

Evžen:

Nepříznivá situace uživatele:
Evžen mi dnes chtěl pomoci s přípravou dřeva a zátopem ale neuměl to.

Zásah pracovnice/ka:
Vysvětlila jsem mu jak na to a dohlížela na něj. Poučila jsem ho o bezpečnosti (práce s ohněm, práce se sekyrou).

Přínos pro uživatele:
Zatopil a vyskládal dřevo. Šlo mu to dobře, dozvěděl se jak se zatápí. Dřevo vyrovnal velmi rychle a dobře.

Vykazování: jedná se o Informační servis nebo Situační intervence. Zvolte výkon který má větší důležitost (např. Když s klientem na jednom tématu pracujete formou info.servisů, poradenství, atd. je vhodné to vykázat jako IP). Nezapomeňte v tomto případě na revize.

1 intervence (30 min.) = 1 výkon

Kontakt = kontaktní práce (10 min.)

Hodně zdaru

HRob

Offline

#3 2015-12-10 12:03:41

kubajs
Člen
Registrován: 2015-12-10
Příspěvky: 2

Re: vykazování v nzdm

Já nevím ta nepříznivá sociální situace asi nebude, že Evžen neumí zatápět v kamnech. Podle § 4 zákona se nepříznivou sociální situací pro účely poskytování sociální služby rozumí "oslabení  nebo  ztráta schopnosti z důvodu  [...] pro krizovou sociální   situaci,  životní  návyky  a  způsob  života  vedoucí  ke  konfliktu se   společností,  sociálně  znevýhodňující prostředí, ohrožení práv a zájmů   trestnou  činností  jiné  fyzické  osoby nebo z jiných závažných důvodů   řešit  vzniklou  situaci  tak,  aby  toto  řešení  podporovalo sociální   začlenění a ochranu před sociálním vyloučením". Já bych to, že neumí zatopit v kamnech, když doma mají kotel, jako nepříznivou sociální situaci neviděl.  Moc si nedovedou představit v jaké sitaci Evžen je, to lépe posoudíte vy v rámci kontaktů s ním, ale ta nepříznivá situace by měla nasedat na dikci § 4 ZSS.

Offline

#4 2015-12-10 21:09:40

HRob
Člen
Registrován: 2007-06-06
Příspěvky: 8

Re: vykazování v nzdm

Ahoj,

Nabízím jednoduchý návod jak si poradit s intervencí (co má obsahovat, jak je možné ji zaznamenat). Intervence Evžena je příklad.  Nepříznivou situaci uživatele Evžena, musí posoudit pracovník/ce. Může mít například problém manipulovat s polenem a jde o psychický problém neumožňující využívání služby, nebo může jít o „podporu sociálního začlenění a ochranu před sociálním vyloučením" z důvodu „krizové sociální situace“, protože nemají na plyn a hrozí umrznutí, nebo „sociálně znevýhodňující prostředí“, protože si doma v takové zimě nemůže např. učit nebo pozvat partnerku. Učit klienty topit ve vlastních kamnech mi příjde přínosnější, než vykazování volnočasových aktivit v NZDM jako intervence „nakládání s volným časem“ apod. Držím palce Evženovi i pracovnici.

Offline

#5 2015-12-12 00:55:20

adelazitkova
Člen
Registrován: 2015-11-18
Příspěvky: 3

Re: vykazování v nzdm

A poradíte mi ještě. Existuje nějaká příručka, manuál nebo nějaká metodika k vykazování (krom pojmosloví nzdm, to už mám stažené)? Díky

Offline

#6 2015-12-15 23:09:32

HRob
Člen
Registrován: 2007-06-06
Příspěvky: 8

Re: vykazování v nzdm

1. potřebujete metodické vedení

2. intervence. 30 min. (přímá: celých 30 min. kdy se věnujete klientovi, nepřímá: v rámci 30 min. je práce s klientem, příprava, zaznamenávání, intervize atd.)

Nepříznivá situace uživatele:

Zásah pracovnice/ka:

Přínos pro uživatele:

Hodně zdaru

HRob

Offline

Zápatí

Technologie FluxBB | CZ a SK