19 | 05 | 16

33. setkání Fóra terénní práce

Dne 6. 4. 2016 proběhlo výroční setkání Fóra terénní práce v Praze v Doléčovacím centru Sananim. Zhodnotili jsme další rok fungování skupiny z hlediska dosažených cílů a stanovili nové cíle na nadcházející období. Koordinátorka fóra, její zástupce a webmaster se ohlédli za uplynulým rokem a vyslechli zpětnou vazbu od přítomných členů.

33. setkání Fóra terénní práce FTP bude další rok fungovat v tomto složení:

  • Koordinátor – Martin Pazlar (JAHODA, o.p.s.)
  • Zástupce koordinátora – Kateřina Nejedlá (PROGRESSIVE o.p.s.)
  • Webmaster – Jitka Ryšavá (RATOLEST BRNO, z.s.)

Tématem setkání bylo „Terénní sociální práce a vliv odlišnosti na její poskytování“. Prvními prezentujícími byly pracovnice Integračního centra Praha, o.p.s. (pracují s cizinci ze třetích zemí), které představily nabídku služeb a rozsah působnosti. Dále sdílely zkušenosti práce s cizinci s různými kulturními zvyklostmi, a jak na ně pracovníci reagují.

Dalším vystupujícím byl Daniel Vališ z Agentury pro sociální začleňování. Daniel zasvětil přítomné do činnosti agentury, zásadní role obcí v domlouvání spolupráce. Uvedl příklady úspěšné práce a náročných dojednávání z pohledu lokálního konzultanta.

Třetími přispěvateli byli Jan Horváth a Nikola Šrainerová z NZDM Oráč (Salesiánské středisko mládeže - dům dětí a mládeže České Budějovice). Sdíleli s účastníky vývoj služby v lokalitě, praxi neromského pracovníka s Romy a podstatu dlouhodobé práce s rasovými předsudky. Popsali zapojení terénních pracovníků v roli mediátorů v kauze protestů na sídlišti Máj v roce 2013.

Všem hostům děkujeme.

V závěru Fóra, kterého se zúčastnilo 29 „teréňáků“, zaznělo několik ohlasů, které uvádíme jako zhodnocení a zároveň pozvánku na další setkání.

„Mluvili tady lidi z jiných služeb, než bývá na FTP obvyklé.“

„Příklady dobré praxe mě baví.“

„Vidím, jak to máte profi připravené.“

Zápis ze setkání a bližší informace k dalšímu setkání uvádíme zde.