05 | 12 | 06

ČAS

Na sprejery (skoro) nic neplatí

Napsali o nás (výběr z tisku): Jak čelit sprejerům a jejich „umění“? Cestou může být třeba legální stěna. O problematice ilegálního sprejování s mladými diskutují pracovníci nízkoprahových zařízení, aktivnější jsou i obecní samosprávy.

Sprejerské malůvky jsou dnes už všední tváří měst. Divoké klikyháky na fasádách domů, památkách či vagonech dokážou pobouřit. A tak není divu, že nedávno volal občan Žďáru nad Sázavou strážníky na trojici mladých lidí, kteří sprejovali na zeď jedné restaurace. „Zrovna tady měli sprejování povoleno od majitele, jemuž vytvářeli reklamu. Ale jsme rádi, že lidé jsou pohotoví,“ vysvětlil tehdy šéf městské policie Martin Kunc.

Ostatně sprejerství je trestným činem, za který ze zákona hrozí peněžitý trest či až tříleté vězení.

Například v úterý postříkal kdosi černým a stříbrným sprejem zeď v Bezručově ulici ve Žďáru nečitelným nápisem. „Stalo se to dokonce během dne. Škoda je asi patnáct set korun,“ informoval mluvčí policie Václav Kučera.

S mladými diskutují na ulici i v klubech

 Vandalské kousky, jimiž si sprejeři lechtají adrenalin, mobilizují nejen strážníky, ale i policii. O problematice ilegálního sprejování se s mladými snaží diskutovat na ulici i v klubech pracovníci nízkoprahových zařízení, k úvahám nutí i obecní samosprávy.
Jestliže někde o sprejerech raději nemluví v obavě, aby odvetou vzápětí nebyla smršť čmáranic, jinde zkoušejí nabídnout legální plochu. Třeba v Třebíči či Bystřici nad Pernštejnem.
„Na jaře se obnovila legální stěna, společně s centrem prevence Nadosah tohle máme pod kontrolou,“ řekl starosta Bystřice Karel Pačiska. Ovšem i letos dávalo město peníze k odstranění nápisů, celkem 150 tisíc korun.

Na „legálu“ potrénují, pak vyrazí do ulic...

V Třebíči mohou sprejeři malovat na dlouhou zeď První brněnské strojírny. „Stěna vznikla z konkrétního podnětu, což je pozitivní věc. Vítáme to,“ zhodnotila Lucie Molčanová, manažer prevence kriminality městské policie.
S dětmi se baví i o sprejerství, vědí tak, jaké postihy za škody hrozí. „Snažím se to vždy přirovnat k tomu, jako by jim někdo zničil jejich vlastní věc,“ dodala Molčanová. Ne všude ale na legální stěny slyší. Kloudná domluva prý se sprejery není, neplatí na ně ani alternativní tresty, na „legálu“ si potrénují a pak stejně vyrazí do ulic. „Hledají adrenalin, baví je zakázané. Nechodí dělat umění,“ konstatoval Radek Tulis, mluvčí jihlavského magistrátu.

Mladá fronta DNES - českomoravska vrchovina, 01.12.2006 - PETRA MARKOVÁ