20 | 11 | 06

ČAS

Informační systém pro nízkoprahové organizace

Firma Sonic development mě požádala o recenzi jejich produktů. Zpočátku jsem se cítil poněkud nedůvěřivě - aneb co může firma vyvíjející software vědět o neziskovém sektoru, zejména o sociálních službách. Byl jsem ovšem mile vyveden v omyl. Firma se dle infomateriálů nevyhýbá ryze komerčním projektům, nicméně jako cílovou skupinu uvádí právě neziskovky. A to je věc u nás ne zcela běžná. O to víc mě zaujala bližší specializace, software a technická podpora pro nízkopraháče!

 Klíčovým produktem Sonic development je Informační systém pro nízkoprahové organizace. Vývojáři evidentně spolupracují s někým z NZDM, o problematice mají obrovský přehled. Tato aplikace nabízí perfektně zpracovanou a uživatelsky přátelskou službu vhodnou k evidenci všeho důležitého ve Vašem NZDM. Základem aplikace je evidence zaměstnanců, klientů, docházky, akcí, grantů, institucí a sociálních služeb. Zejména evidence klientů a sociálních služeb je neocenitelná. Moc dobře si vzpomínám, jak jsem svého času ručně sepisoval do nakopírované tabulky čárky ke klientům a provedeným službám. Peklo nastalo při každoměsíčním přepisování do počítače. Výrazné zlepšení nepřinesla ani modernizace v podobě užívání Excelu. Vždy se našel někdo, kdo data zadal špatně, pak vše zkompletovat a exportovat do grafů pro výroční zprávu bylo skutečné martýrium. S tímto programem je vše přehledné, kompatibilní a hlavně naprosto jednoduché. Po pár kliknutích můžeme vidět statistiky a grafy podle proměnných, které si sami zvolíme. Sociální služby je možné použít buď přednastavené (podle sledovatelných položek v souladu se Standardy sociálních služeb MPSV), nebo si předvolit vlastní - což dává tomuto software neuvěřitelnou flexibilnost. To ocení například terénní pracovníci, pokud v kontaktní knize evidují jiná data než kontakťáci. Software mohou tedy používat nejen NZDM, ale v podstatě jakékoliv centrum sociálních služeb, které vede evidenci klientské práce. Docela dobře si dokážu představit, jak by pro hodnotící komisi grantových řízení MPSV bylo jednoduché pouze porovnat vyexportované statistiky všech NZDM, a na jejich základě hodnotit úspěšnost jednotlivých center. Součástí je také portál pro registrované NZDM, možnost nastavení hloubky utajovaných dat, vnitřní pošta mezi pracovníky, a dále pak evidence pracovní docházky. Prostě vše, co je k evidenci práce a administrativní práci samotné v NZDM nezbytně nutné. Podle referencí na webu firmy aplikaci již používá několik NZDM východočeského kraje, včetně Salingeru, Klídku nebo Milíčova domu.

Vzhledem k tomu, že v nabídce firmy jsou též grafické práce, je možné si objednat grafiku, která vychází již ze stávajících web stránek či z grafické image organizace. Plus navrch.

Krom výborné funkčnosti produktů firmy Sonic Development nelze nevypíchnout cenu – autoři garantují ceny šité na míru neziskovkám, to jest za srovnatelné služby mnohonásobně nižší ceny, což si lze jednoduše ověřit na webu firmy v ceníku.

Marek Haltuf, Bc.

Terénní sociální pracovník Magistrátu Města Hradec Králové