10 | 06 | 11
ČAS
Nízkoprahy pod lupou 2010 - 3. část
1. část:
6. Výsledky prvního roku výzkumu (dokončení)
Klienti pracovníkům klubů vesměs důvěřují a jsou v klubu spokojeni. Většina klientů považuje pracovníky za spravedlivé a věří jim. Ukazuje se ale, že pokud zažívají šikanu přímo v klubu, svěřují se pracovníkům pouze ve dvou třetinách případů. (11a) (11) Klienti jsou výrazně spokojení se svými kluby a pracovníky - většina je považuje za spravedlivé a věří jim.
|
| |
| |
|
Převážná většina klientů uvádí, že klub pomáhá (96%) a převážná většina lidí v klubu se chová přátelsky (92%). Průměrná metodika klubu má 89 stran a z 80% si ji klub zpracoval samostatně. Zdá se, že obor klade na metodiku zřetelný důraz. S výrokem „Metodické manuály jsou jednou z nejdůležitějších podmínek dobrého fungování NZDM“ souhlasí 87% dotázaných. (4) (4) Obor klade podle celé řady ukazatelů zřetelný důraz na metodiku.
|
|
Vedoucí klubu je nejčastěji žena české národnosti ve věku 26 - 35 let, která vystudovala na vysoké škole obor sociální práce. Tato vedoucí klubu působí v oboru NZDM již 5 let. Ve své organizaci je zaměstnaná na úvazek 0,9 a přímou prací s klienty se zabývá 12 hodin týdně. (1) Zaměstnanci klubů působí v oboru průměrně 3 roky, jsou zaměstnaní na úvazek 0,77 a přímou prací s klienty tráví 14 hodin týdně. (1) (1) Ženy se v oboru NZDM častěji dostávají do vedoucích pozic.
|
|
Dosavadní analýzy naznačily, že nás v dalších letech výzkumu možná čeká zajímavé překvapení. V prvním roce výzkumu se totiž neprokázalo, že by existovala statisticky významná vazba mezi situací v klubu (počet poskytnutých služeb, spokojenost a důvěra klientů s pracovníky, typ klientely, která navštěvuje klub) a následujícími oblastmi: pravidla klubu, metodika klubu, výbava klubu. 7. Doba realizace výzkumu Výzkum bude realizován po dobu pěti let od roku 2010 do začátku roku 2015. V každém z těchto pěti let proběhne cyklus sběru dat, vyhodnocení výsledků a komunikace dílčích výsledků odborné veřejnosti. Po skončení výzkumu po pěti letech proběhne na začátku roku 2015 výsledné hodnocení všech dostupných dat, které bude vycházet z cílů výzkumu a jehož obsažnost bude určena v závislosti na finančních možnostech. První sběr dat začal v listopadu 2010 a probíhal až do konce roku 2010. Vyhodnocení dat trvalo do března 2010. V březnu a dubnu byly uspořádány tři semináře, prezentující výsledky odborné veřejnosti v Praze, Brně a Ostravě. Pro druhý ročník výzkumu se data budou sbírat od poloviny října do poloviny prosince 2011. Výstup pro kluby by měl být k dispozici na začátku roku 2012. Tento postup bude stejný i v dalších třech letech, sběr dat proběhne vždy od poloviny října do poloviny prosince a výsledky budou k dispozici na začátku následujícího kalendářního roku. 8. Možnost zapojit se do výzkumu v dalších letech Kluby, které se do výzkumu nezapojily v první fázi, tak mohou učinit v dalším roce. Získají tak nejen informace o vlastních službách, ale i možnost srovnat se s celorepublikovým průměrem. Platí, že čím více klientů klubu dotazník vyplní, tím lepší zpětnou vazbu klub dostane. Vzhledem k tomu, že výzkumný projekt skýtá zapojeným NZDM značné množství výhod, je k dispozici pouze pro členy ČAS a organizace, které s ČAS aktivně spolupracují a jejich účast v projektu schválila Správní rada ČAS v roce 2010. Nečlenské organizace musí tedy nejdříve požádat o členství v ČAS, poté jim bude umožněno se výzkumu zúčastnit. Členské organizace se mohou do výzkumu v dalších ročnících přihlásit na adresu asociace@streetwork.cz. Denisa Dohányosová, Jan Krajhanzl
|