10 | 12 | 08

StreetWork.cz

Nový klub v Uherském Brodě

Výběr z tisku: 25. září bylo slavnostně otevřeno v Uherském Brodě Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež. Trávit volný čas v něm budou především kluci a holky ze sociálně slabších rodin z města a jeho okolí. Nízkoprahové centrum vzniklo v bývalé jídelně na ulici Větrná, která má za sebou rekonstrukci za půldruhého milionu korun. Práce trvaly šest týdnů. Provozovatelem zařízení budou místní Sociální služby, které jsou příspěvkovou organizací radnice.

ilustrační foto„Náklady na roční provoz centra odhadujeme na tři čtvrtě milionu korun, peníze se pokusíme získávat i jinak než jen z městského rozpočtu. Pracovat v něm budou dva lidé, ale počítáme také s angažováním odborníka s psychologickým vzděláním. Ten by zde působil na částečný úvazek,“ řekl starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. Nové centrum uživatelům nabídne možnost zahrát si oblíbené společenské hry, šipky nebo ping-pong, dále sledování videa a také příležitost pracovat s počítačem. „V řadě rodin děti tyhle možnosti nemají, právě jim chceme tímto způsobem podat pomocnou ruku. Do budoucna také počítáme s pořádáním výletů,“ prozradil starosta Kryštof. „Klientům dále nabídneme pomoc při vyřizování běžných záležitostí či jim zprostředkujeme různé důležité kontakty,“ doplnila Tamara Hýblová, koordinátorka komunitního plánování na uherskobrodské radnici. Důležitou součástí programů v nízkoprahovém centru bude seznamování uživatelů s riziky kouření, požívání alkoholu nebo drog. „Mládež bude zařízení navštěvovat dobrovolně a kdykoliv během otevírací doby,“ uvedla Hýblová. Dodala, že podle předběžných odhadů má centrum navštěvovat kolem patnácti dětí denně. Otevřeno bude v pondělí od 14 do 17 hodin, od úterý až do pátku od 14 do 19 hodin.

Radnice, ale i státní a městská policie si od otevření centra slibují i snížení kriminality mládeže. Podle zkušeností z jiných měst, kde už podobná zařízení fungují, trestná činnost uvedené věkové skupiny skutečně při dlouhodobém srovnání klesá. „Nejde o okamžitý efekt, ke snížení ale skutečně dochází. Určitě podobná centra vítáme,“ přiznala mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. „Kriminalita mládeže je určitě problémem, který je nutné řešit,“ připojil se Libor Kubiš, ředitel Městské policie v Uherském Brodě.

Brod otevře centrum pro děti, Mladá fronta DNES, 16. 09. 2008, ZDENĚK DVOŘÁK