Deprecated: Function eregi() is deprecated in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php on line 364

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/phpInputFilter/class.inputfilter.php on line 457

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/phpInputFilter/class.inputfilter.php on line 459

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/joomla.php on line 715

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/index.php on line 229

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/index.php on line 230

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/index.php on line 231

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/index.php on line 232

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/index.php on line 233
StreetWork - Týden pro nízkoprahové kluby u nás

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/phpInputFilter/class.inputfilter.php on line 457

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/phpInputFilter/class.inputfilter.php on line 459

Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/components/com_content/content.php on line 14

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/includes/sef.php:364) in /www/doc/archiv.streetwork.cz/www/components/com_content/content.php on line 14

28 | 01 | 08

Nízkoprahové komunitní centrum Akcent

Týden pro nízkoprahové kluby u nás

Kterak jsme prožívali Týden pro nízkoprahové kluby v Diakonii v Rokycanech

Úplně na začátku stálo přihlášení našeho klubu do této akce. Ujasnili jsme si, že prezentace našeho klubu a naší činnosti by měla směřovat a vyvrcholit nějakou veřejnou akcí, v ulicích Rokycan. Nápady, jak možnost, kterou ČAS nabídl využít se objevily velice rychle.

ilustrační fotoPříchod plakátů a letáčků z ČASu, u nás odstartoval přípravy na akci Týden pro nízkoprahové kluby. Organizace celé akce byla svěřena nám, pracovníkům v přímé práci. Tedy já a moje kolegyně Petra jsme se do toho klubka úkolů pustily. Koordinaci celé akce vzala na svá bedra kolegyně Petra.

Náplní hlavního programu mělo být představení NKC a vystoupení dětí a mládeže, kteří do klubu docházejí.

Oblíbenou činností naší mládeže je tanec a beatbox. Neměli jsme tedy obavy, jak program alespoň částečně naplnit. Mládež pravidelně trénuje, a tak jsme se po domluvě s nimi rozhodli prezentovat klub veřejným vystoupením klientů, na náměstí v Rokycanech.

Zajištění celé akce a programu stálo mnoho úsilí. Ale hlavně neoblíbené jednání s úřady. Jednotlivé kroky a drobné zádrhele, které se objevili při přípravách by mohly zajímat ty, kteří podobnou akci nepořádali.

V první řadě jsme s kolegyní Petrou začaly vyřizovat potřebné žádosti a povolení s městem (odborem rozvoje města a odborem dopravy) a Policií ČR. Zažádaly jsme regionální dobrovolnickou centrálu o dobrovolníky. OSU jsme neřešily. Bylo potřeba zajistit vystupující, pódium, elektřinu, stánek s dobře informovaným a NZDM znalým člověkem, přichystat reklamní materiály, nadepsat pozvánky a také jsme si nechali udělat středisková trička a mikiny s logem nízkopraháče. Naší vizí bylo do celé akce zapojit co nejvíce klientů.

Zajištění vystupujících byl částečně oříšek. Oslovily jsme naše klubové skupiny- dívčí taneční skupinu Step Up a kluky jenž beatboxujou. Ochotně souhlasili a nadšeně trénovali. Dále jsme oslovily skupinu Le Čhavendar, což jsou kluci, jenž ještě nedávno chodívali do klubu, ale už mu odrostli a stojí na vlastních nohách. A hraje jim to dobře. Ale vzhledem k tomu, že se akce konala už odpoledne a část kapely chodí do zaměstnání, tak z toho sešlo. Moderování akce jsme nabídly klientům a chopila se toho jedna velmi výřečná a šikovná klientka. Zvládnout dobře moderování této akce si stanovila jako svůj osobní cíl. Bylo fajn sledovat, jak se klienti snaží. Mladší holky se také naučily taneček, takže nějaké vystupující jsme měly. Součástí ochutnávky z našeho klubu bylo i vystoupení klientů z nízkoprahového klubu Ponton z Plzně.

Dále se povedlo Petře zajistit vystoupení taneční skupiny T.C.O Dance. Je to velmi úspěšná a oblíbená mladá taneční skupina z Plzně, která vystupuje a soutěží v celé ČR i ve světě. Těší nás, že se rozhodly podpořit dobrou věc.
u násRegionální dobrovolnická základna nám bohužel nesehnala ani jednoho dobrovolníka. Z tohoto důvodu jsme byly nuceny slevit z našeho prvotního záměru uspořádat jednu akci přímo před budovou jednoho SOU v Rokycanech. Zůstalo tedy „pouze“ u vystoupení na náměstí, a i tak to byla fuška.

V klubu se žilo již týdny dopředu touto akcí. Vše se připravovalo nejen na otevřené dveře, ale také na vystoupení. Mládež nám pomáhala nadepisovat letáčky a chystat soutěž. K letáčkům mám malou připomínku :-) - nebylo na nich mnoho prostoru, kam by šlo dopsat: kam a kdy mají lidi/zájemci zajít, nebo kde najdou klub… Jinak se letáčky líbily. V klubu zaujaly především holky, které nejvíc zajímalo, kdo jsou ti kluci a z jakého klubu že jsou? Nevíte někdo náhodou? ;o)

Přichystali jsme spolu s klienty soutěž pro veřejnost. Jednalo se o tvorbu otázek týkající se klubu- poslání, cílů a principů nízkoprahovosti. (Hodně výživné opáčko i pro naše klienty). Za správné odpovědi získal soutěžící starší 15 let prezervativ s infem o našem klubu, mladší sušenku. Tak jsme v kluby skládali krabičky na prezervativy - a náramně dobře se nám u toho intervenovalo.

O propagaci jsme se postaraly vylepením plakátů na veřejné plochy, roznesením do škol, informování v regionálním tisku a oslovováním mladých na ulici. K propagaci nám nahrál i fakt, že se o víkendu v Rokycanech konala tradiční akce města - Den Rokycan, která je poměrně hodně navštěvována. Na akci měli naši klienti vystoupení a moderátor všechny přítomné na naši akci zval. Klienti, spolu s námi roznášeli letáky a zvali na akci. Část letáčků si rovněž vzali do školy a zvali své spolužáky/kamarády. Další ochotné a šikovné slečny na roznos letáků se přihlásily v klubu a tak měla kolegyňka Petra pomocnice.

V den D čítal organizační tým 5 pracovníků a 4 dobrovolníky (2 asistovali s technikou, jeden z nich je klient naše nízkoprahového klubu), jedna slečna natáčela na kameru, a Honza - bývalý kolega a dvorní fotograf, nám fotil. Klienti pomáhali , kde se dalo. Někteří akčně přizvukovali a podávali ředitelovi Petrovi části k sestavení stánku a podíleli se i na převozu a dovozu techniky. Provozní vedoucí zajišťovala letáčky a informování kolemjdoucích a také organizovala soutěž. Já jsem se především bavila s přihlížející mládeží a vyplňovala s nimi anketku, kterou jsem si na ně vymyslela. Postavení ankety, vzhledem k počtu účastníků, nebylo právě nejšťastnější. Vyžadovala moji velkou zainteresovanost (vysvětlování, osvětlování apod.). Moderování se ujala kolegyně Radka, s klientkou Ivanou. A Petra z titulu koordinátorky akce, všechno koordinovala. Vše by šlo jako po másle nebýt naší aparatury, která nás pozlobila…předci jen nejsme na takové akce příliš dobře vybaveni- noťas, malý zesík, 3 mikrofony a 1 bedna na odposlech.

Během akce jsem kontaktovala přihlížející, a to především mládež, potencionálně spadající do naší cílové skupiny, kterých bylo na akci poměrně dost. Vyplnila jsem 22 anket, z čehož některé jsou kolektivní díla několika členů čítajících partiček.

Z našeho pohledu se nám akce vydařila. Nejen, že jsme oslovili skupinky mladých, získali dobrovolníky a dostali se do podvědomí občanů města Rokycan (strategicky jsme umístili pódium naproti Radnici). Sice to bylo dost náročné na náš čas a energii, ale na druhé straně jsme se něco naučili, naši klienti se něco naučili, nabyli jsme zkušenosti, které se nám jistě budou hodit, něco jsme se dozvěděli o veřejném povědomí a udělali jsme trochu osvětu… Osobně v těchto akcích spatřuji velký význam…tak ať se o nás už konečně ví…i v kruzích neodborných.

Po skončení akce jsem ještě dělala anketku v klubu - a výsledky jsou potěšující- klientům se akce líbila, rádi by se účastnili další podobné akce, nabízejí i zapojení se do organizování. To co umí by nejraději ukázali mladým z jiných klubů. To je výzva, tak co s tím uděláme? ;-)

Doufám, že se Týden pro nízkoprahové kluby vydařil i v ostatních klubech. Přeji zdar a sílu všem kolegům.

Jitka Krsová
kontaktní pracovnice Nízkoprahového klubu Akcent Diakonie ČCE v Rokycanech

Výsledky ankety:

1. Už jste někdy slyšeli slovo nízkoprahový klub?

Ano 3
Ne 19

2. Jak si vysvětlujete pojem "nízkoprahový"?

bezbarierový - 1
pro postižené - 1
neklade překážky pro vstup - 2
pro všechny - 2
pro nejnižší sociální vrtstvu lidí - 1
pro ty co mají málo peněz - 2
pod Prahou - 2
vůbec netuším - 12

3. Jaké služby si myslíte, že nízkoprahový klub poskytuje?

pomáhají zabezpečit - 1
projevují účast na těžkém životě - 1
pomáhají psychickou podporou ponižovaným dětem - 1
nabízejí volnočasové aktivity (hry, tanec, zábava, PC) - 14
nevím - 5

4. Komu si myslíte, že jsou služby určeny?

postiženým - 1
hiphoperům - 1
lidem žijícím pod Prahou - 1
vozíčkářům - 2
dětem a (nebo) mládeži - 9
nevím - 8

5. Myslíte si, že mají nízkoprahové kluby smysl?

Ano - 22
možná by mohly mít - 1

6. Jaký největší?

pomáhají řešit problémy - 3
pomáhají a radí - 2
pomáhají rozvíjet děti - 1
že se děti netoulají po parcích - 2
nedělají průšvihy na ulici - 2
aby nefetovali -1
v nízkém prahu, protože jsou pro všechny - 2
protože podporují a radí -1
ukazují svět ve správném světle -1